Aktualności

Mazowiecki szpital przed niezwykłą szansą

2019.06.19 15:15 , aktualizacja: 2019.06.25 09:44

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Widok na salę operacyją Nowatorskie operacje...

Przed prowadzonym przez samorząd Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie Sp. z o.o. pojawiły się niecodzienne perspektywy. O możliwości utworzenia na Mazowszu europejskiego centrum terapii genowej marszałek Adam Struzik i przedstawiciele placówki rozmawiali z reprezentantami amerykańskiej branży medycznej.

 

W gronie ekspertów

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes Amerykańskiego Towarzystwa Neurochirurgów prof. Russel Loser, dyrektor Programów Genetycznych Uniwersytetu Ohio i San Francisco Waldy San Sebastian, prezes Fundacji Colombos Javier Garcia, prof. Krzysztof Bankiewicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych i uniwersytetów medycznych. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. reprezentowali dyrektor Teresa Maria Bogiel i kliniczny koordynator oddziału neurochirurgii prof. Mirosław Ząbek, natomiast gospodarzami spotkania byli marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc. Dyskusja dotyczyła możliwości utworzenia na Mazowszu europejskiego centrum terapii genowej dla różnych rozpoznań, a także utworzenia laboratorium produkującego wektory wirusowe dla Europy. Placówka mogłaby powstać we współpracy ze szpitalem bródnowskim.

 

Rewolucyjna metoda

Terapia genowa to leczenie polegające na wprowadzeniu obcych kwasów nukleinowych (DNA lub RNA) do komórek. Charakter lub informacja genetyczna zawarte we wprowadzonym DNA lub RNA powinny wywierać efekt terapeutyczny. Metoda ta na świecie rozwija się bardzo szybko i dotyczy różnych dziedzin medycyny. W ośrodku, który dzięki funduszom unijnym utworzono w szpitalu bródnowski, operacje z wykorzystaniem tej metody były już przeprowadzane, zarówno u chorych z Polski, jak i zza granicy. Jedną z pacjentek była mała Hiszpanka, Irai, która cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną (nie może sama podnieść główki, nie mówi, nie chodzi, nie je). Uszkodzony gen powoduje, że jej organizm nie produkuje dopaminy i serotoniny. Dziewczynka dostała ten gen – bezpośrednio do mózgu. Wyniki operacji okazały się bardzo obiecujące. Ośrodek prowadził również badania kliniczne z wykorzystaniem terapii genowej w leczeniu złośliwych guzów mózgu.

 

Solidny partner

– Mazowiecki Szpital Bródnowski od lat skutecznie niesie  pomoc chorym i cierpiącym z terenu województwa mazowieckiego. Jest przykładem prężnie działającej placówki ochrony zdrowia, która zapewnia pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym poziomie. Jednostka dynamicznie się rozwija, jednocześnie stawiając  na profesjonalizm  i nowoczesność, dlatego jest doskonałym partnerem do współpracy przy realizowaniu niezwykłego projektu, jakim byłoby europejskiego centrum terapii genowej – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 866

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.