Aktualności
Europa chce chronić klimat
2019.06.28 12:50 , aktualizacja: 2019.06.28 16:07
Autor: Roman Adamczyk, Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Zrównoważony rozwój i długoterminowa strategia Unii Europejskiej oraz zmiany klimatyczne to główne tematy, które zdominowały 191. Posiedzenie Prezydium i 135. Sesji Plenarnej Komitetu Regionów. W spotkaniach i debatach uczestniczył marszałek Adam Struzik.
Przyjęto kilka opinii, rezolucji i przeprowadzono debaty w ważnych dla mieszkańców sprawach, m.in. poruszono kwestię dotyczącą strategii makroregionalnych, których główną ideą jest zmniejszenie różnic rozwojowych między regionami.
Iyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność podkreślił, że trwały rozwój jest podstawą. Jak mówił, zrównoważony rozwój to „rozwój, który zaspokaja dzisiejsze potrzeby, nie zagrażając spełnieniu potrzeb przyszłych pokoleń”. Mają temu służyć m.in. programy unijne, w tym „Horyzont Europa” oraz plan inwestycyjny 2030, zrównoważone wykorzystanie biologicznych zasobów odnawialnych przy tworzeniu dóbr i usług (biogospodarka) oraz gospodarka w obiegu zamkniętym.
Cele zrównoważonego rozwoju opierają się na kilku zasadach:
- Powszechność i niepodzielność. Oznacza to uwzględnianie celów zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach polityki.
- Nikt nie zostanie pominięty. Cele zrównoważonego rozwoju mają zwalczać ubóstwo i wszelkiego rodzaju nierówności, zwłaszcza dotykające najsłabsze grupy społeczne oraz obszary najuboższe lub oddalone.
- Spójność polityki sprzyjająca zrównoważonemu rozwojowi. Istotne jest przyjęcie skoordynowanego podejścia prowadzącego do osiągnięcia konkretnych postępów we wszystkich wymiarach celów zrównoważonego rozwoju.
- Respektowanie ekologicznych ograniczeń planety. Nadmierne zużycie zasobów prowadzi do katastrofy ekologicznej wpływającej na nasze systemy gospodarcze i społeczne. Z tego względu osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju wymaga także wprowadzenia w życie porozumienia paryskiego w sprawie zmiany klimatu, jak również Konwencji o różnorodności biologicznej oraz ram z Sendai dotyczących zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi.
- Transformacja. Pilny charakter tej kwestii i uwzględnianie zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach polityki wymaga przekształcenia systemów gospodarczych i społecznych wszystkich krajów należących do Wspólnoty.
- Poszanowanie praw człowieka i praworządność. Konieczne jest zapewnienie praworządności, a polityka i działalność gospodarcza w krajach rozwijających się również powinny chronić prawa człowieka i gwarantować ich przestrzeganie.
- Partnerstwa. Potrzebny jest udział obywateli w każdym wieku, społeczeństwa obywatelskiego w jego różnorodnych formach, środowisk akademickich, organów publicznych i sektora prywatnego w dążeniu do wspólnego określenia, tworzenia i wdrażania istotnych rozwiązań zmierzających do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Powietrze mamy jedno – chrońmy klimat
Przeprowadzono debatę na temat roli regionów UE w obszarze zmian klimatu i transformacji energetycznej. Przyjęto opinię „Czysta planeta dla wszystkich – Europejska długoterminowa wizja strategiczna dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki". Uczestniczący w debacie Miguela Ariasa Cańete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej, podkreślił, że Europa jest liderem w walce o klimat i będzie realizować porozumienia z Paryża. Nawet pomimo tego, że niektóre państwa, w tym USA zapowiedziały odstąpienie od podpisanych uzgodnień. Aktualnie Europa jest na czele tych, którzy chcą chronić klimat. A wiele regionów jest bardziej ambitnych w tym obszarze niż ich rządy.
Marszałek Adam Struzik uczestniczył w spotkaniu z Elżbietą Bieńkowską, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. Wiodącymi problemami w najbliższych latach, które będą we wszystkich politykach unijnych, jak podkreśliła komisarz Bieńkowska to kwestie związane z klimatem, środowiskiem oraz wydajnością energetyczną. Ważna rola przypadnie przemysłowi, dzięki któremu możliwe jest praktyczne wdrażanie i zastosowanie nowych, neutralnych dla środowiska technologii (np. wykorzystanie paliwa wodorowego czy odnawialne źródła energii). Zaapelowała o ochronę klimatu, mówiąc, że powietrze mamy jedno.
Liczba wyświetleń: 281
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.