Aktualności
Zaczęło się w Radomiu
2019.07.01 12:55
Autor: Kamila Żak-Skrzeczyńska (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Dawne autobusy obwoziły po...
- Marszałek Rafał Rajkowski...
- Portret radomskiego...
- Sodówka z zabytkowego...
- Warsztaty fotograficzne w...
Tradycyjnie już, mszą świętą odprawioną u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających Radomski Protest Robotniczy.
W mszy wzięli udział przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, parlamentarzyści, ministrowie, a przede wszystkim radomianie. Wśród nich ci najważniejsi – bohaterowie wydarzeń, walczący o zwykłą ludzką godność.
Wspomnienie bohaterów
– O to właśnie upomnieli się radomscy robotnicy w 1976 r. I chociaż później wielu zapłaciło za to wysoką cenę, to protest przyniósł efekt. Występując przeciwko komunistycznej władzy, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu i solidarności – przypomniał prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Rafał Rajkowski.
– Wspominając te dramatyczne chwile, możemy być dumni z postawy naszych rodaków. Akcja protestacyjna stanowiła manifestację jedności i wspólnego dążenia do sprawiedliwego traktowania, przyniosła również wiarę w możliwość skutecznego przeciwstawienia się władzy komunistycznej. Oddanie czci i szacunku bohaterom Czerwca’76 jest naszym patriotycznym i moralnym obowiązkiem. Musimy pamiętać, że to dzięki ich poświęceniu, silnej woli i nieugiętości żyjemy dziś w wolnym, demokratycznym i niepodległym kraju – przypomniał wicemarszałek.
Moc atrakcji
W ramach obchodów organizatorzy przygotowali bogaty program kulturalno-artystyczny.
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej można było uczestniczyć w warsztatach fotograficznych „Portret radomskiego robotnika z lat 70-tych”.
W piątek tysiące radomian bawiło się na widowisku muzycznym „Radomski Czerwiec Wolności”. Goście wspólnie z artystami śpiewali popularne od lat przeboje zespołów: Lady Pank, Oddział Zamknięty czy Myslovitz.
W rzeczywistość czasów PRL można było przenieść się podczas sobotniego pikniku historycznego. Kultowy autobus „ogórek”, zabytkowe rowery czy niezapomniana „sodówka” z saturatora czekały na mieszkańców. Piknik był też okazją do rozmów z bohaterami pamiętnych wydarzeń.
Na zakończenie obchodów wystąpił radomski zespołu JMS Band, a także Proletaryat.
Liczba wyświetleń: 412
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.