Aktualności

Samorząd Mazowsza przekazuje 4 mln zł na nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury

2019.07.03 09:00 , aktualizacja: 2019.07.08 10:22

Autor: Opr. na podst. mat. Biura Prasowego UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Inwestycję prezentuje...
  • Wizualizacja nowego obiektu...
  • Wizualizacja nowego...
  • Podpisanie umowy na...
  • Podpisanie umowy na...
  • Gratulacje po podpisaniu...
  • Briefing prasowy Jarosława...

Magazyn jak muzeum. Elegancka prostota, nowoczesny design, harmonijna forma wpisująca się w leśne otoczenie – tak będzie wyglądał nowy magazyn zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury. W nowym obiekcie będzie można również oglądać eksponaty instytucji. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r.

 

Umowę na wykonanie prac budowlanych podpisał 2 lipca dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki z wykonawcą inwestycji firmą HELSEN s.c. Budynek powstanie dzięki dotacji ponad 4 mln zł z budżetu samorządu Mazowsza oraz 1 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2017–2018 muzeum przygotowało dokumentację budowlaną i wykonawczą (123 tys. zł).

 

Nowy magazyn w nowym budynku

 

Nowo wybudowany budynek przy ul. Trawiastej 29 w Warszawie przede wszystkim oznacza dodatkowe powierzchnie magazynowe dla zbiorów Muzeum Literatury. Obiekt będzie jednak nie tylko magazynem, muzealnicy udostępnią zwiedzającym przechowywane eksponaty.

 

– Nowy magazyn rozwiąże nasze bieżące problemy z przechowywaniem zbiorów, a jednocześnie służyć nam będzie podczas rewitalizacji siedziby głównej, do czego, mam nadzieję, dojdzie w niedalekiej przyszłości. Składam serdeczne podziękowania naszym organizatorom za przychylność i sfinansowanie przedsięwzięcia – podkreśla dyrektor Jarosław Klejnocki.

 

Dwukondygnacyjny magazyn będzie funkcjonalnie połączony z już istniejącym budynkiem. Powstanie na jego tyłach. W magazynie zostaną umieszczone zbiory książek, rzeźb, mebli, medalierstwa i malarstwa. Na parterze, obok magazynów, będzie pracownia konserwacji przyjmowanych zbiorów. Całkowita powierzchnia budynku to 790 m2, z czego część użytkowa to aż 643 m2. Betonowe elewacje budynku zabezpieczą zbiory przed kradzieżą, ale i szkodliwym dla nich światłem. Duże okna znajdą się jedynie w przestrzeniach budynku przewidzianych na ekspozycję.

 

Magazyn zostanie zbudowany z poszanowaniem otaczającego go lasu sosnowego. Architekci z „Atelier Tektura” (autorzy koncepcji) zadbali o zachowanie drzewostanu, w szczególności starszych drzew. Jednocześnie stworzono między budynkami wewnętrzny ogród dla odwiedzających, dostępny bezpośrednio z ulicy. Z tego miejsca zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania części zbiorów przez szklane witryny. W budynku zastosowany będzie nowoczesny system gaszenia gazem.

Liczba wyświetleń: 390

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.