Aktualności
Międzynarodowe warsztaty GIS
2019.07.04 13:05 , aktualizacja: 2019.07.09 13:10
Autor: Andrzej Perkowski, Maciej Jadczak (CG), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Na terenie Politechniki Warszawskiej odbyło się XXXII Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji. Uczestnikami przedsięwzięcia byli studenci i absolwenci kierunków związanych z geodezją, kartografią oraz geoinformatyką z 34 państw świata, w tym środowiska akademickie i przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Jednymi z głównych elementów spotkania były różne formy wymiany wiedzy oraz warsztaty planowania przestrzennego, poprowadzone z wykorzystaniem dostępu do Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k.
To nie jest zwykłe spotkanie grupy przyjaciół
Na oficjalnej ceremonii otwarcia zgromadzonych w pomieszczeniach Politechniki Warszawskiej uczestników z wielką otwartością powitali przedstawiciele władz uczelni i aktywnych środowisk geodezyjnych, w tym pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, platynowego sponsora tegorocznego spotkania.
W trakcie krótkiego powitania dr Ewa Janczar, zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii nawiązała do szczególnej roli pracy geodetów i przyszłych absolwentów uczelni technicznych, jaką dostrzega samorząd województwa, w zakresie skutecznej budowy zrównoważonej architektury przestrzeni.
Wymiana wiedzy i praktyka
W ramach spotkania zespół Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie poprowadził praktyczne warsztaty planowania przestrzennego na przykładzie projektu lokalizacji farm wiatrowych. Zajęcia trwały kilka godzin, a uczestnicy aktywnie i wytrwale brali udział w symulacjach analiz przestrzennych przy wykorzystaniu rzeczywistych zbiorów danych.
Jednym z głównych założeń warsztatów było podkreślenie roli odpowiedzialnego planowania w tworzeniu ładu przestrzennego z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz poszanowania środowiska i walorów przyrodniczych, a także z uwzględnieniem obaw społecznych związanych z zagospodarowaniem terenów użytkowych i częściowym ograniczeniem otwartych przestrzeni.
Ćwiczenia odbyły się przy wykorzystaniu Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k, prowadzonej przez marszałka województwa oraz przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi GIS-owych. Poza standardowymi operacjami na zbiorach danych przestrzennych uczestnicy mieli okazję poznać w praktyce zalety wykorzystania usług sieciowych zarówno do pozyskiwania danych, jak i przeprowadzania wielowarstwowych analiz przestrzennych i publikacji ich produktów.
Fundamenty ładu przestrzennego
Tegoroczne Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji było już 32. tego typu w całej historii IGSM. Dzięki niezwykle licznemu udziałowi studentów z wielu zakątków świata, przedsięwzięcie niezmiennie dowodzi, że nawet pewne różnice regionalne czy kulturowe nie stanowią przeszkody w uniwersalnym rozumieniu zadań planowania przestrzennego i jego roli w kształtowaniu współczesnego świata w sposób przemyślany, zorganizowany i nieograniczający współistnienia wielu czynników życia społecznego i gospodarczego.
W tym ujęciu, bez żadnych wątpliwości, organizatorzy warsztatów planowania przestrzennego uznali tegoroczne spotkanie za niezwykle udane oraz budujące silne fundamenty do wzmacniania roli geodezji w odpowiedzialnym projektowaniu i kształtowaniu naszej wspólnej przestrzeni życiowej.
Liczba wyświetleń: 342
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.