Aktualności

Joanna Szczepkowska w Teatrze Jednego Aktora

2019.07.04 13:30 , aktualizacja: 2019.07.05 15:19

Autor: Aldona Łyszkowska (Muzeum Romantyzmu w Opinogórze), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Zdjęcie przedstawia aktorkę Joannę Szczepkowską podczas występu na scenie oraz siedzącą publiczność W Muzeum Romantyzmu w...
  • Aktorka Joanna Szczepkowska siedzi na krześle z nogami opartymi o drewniany pień. Zdjęcie wykonane podcza występu scenicznego Joanna Szczepkowska...
  • Na zdjęciu widać dwie kobiety, z których jedna to aktorka Joanna Szczepkowska Kolejne spotkanie w ramach...

„Ballady Adama M.” – to tytuł monodramu w jakim Joanna Szczepkowska – wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka, a także felietonista wystąpiła przed publicznością zgromadzoną w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

 

Aktorka przez kilkadziesiąt minut – chwilami zabawnie, chwilami nostalgicznie – prezentowała m.in.  takie utwory wielkiego polskiego wieszcza – Adama Mickiewicza jak „Romantyczność", „Pani Twardowska" czy „Lilie", wplatając w nie urocze komentarze kierowane w stronę publiczności. Ballada była gatunkiem wymarzonym młodego poety, wyrażającym nastroje i uczucia zarazem śpiewnej, rycerskiej, gorącej i melancholijnie uduchowionej osobowości romantyka.

– To był wieczór intensywnych przeżyć w klimacie wczesnego romantyzmu i szczególnego atmosfery wierszy o świecie z dawnych wierzeń. To było tak opowiedziane, że przypomnieliśmy sobie słowa Zygmunta Krasińskiego o Mickiewiczu: „My z niego wszyscy…”  – wspominają uczestnicy tego wydarzenia.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Teatr Jednego Aktora odbędzie się 28 września. O godz. 17.00 rozpocznie się spektakl muzyczny pt. „Mira Zimińska" w wykonaniu artystów z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku. Serdecznie zapraszamy!

 

Liczba wyświetleń: 281

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.