Aktualności

Jubileusz MHPRL

2019.07.08 09:30 , aktualizacja: 2019.07.08 09:58
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Budynek muzeum 35-lecie działalności...

 35-lecie działalności świętowało Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Uroczystość patronatem objął Marszałek Adam Struzik.

 

Niezwykłe muzeum

Muzeum powstało w 1984 r. Jego siedzibą stał się budynek położony na skarpie mokotowskiej, stylem przypominający włoskie neorenesansowe wille podmiejskie. Powstał w połowie XIX stulecia według projektu znanego architekta włoskiego Franciszka Marii Lanciego. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego to placówka naukowo-badawcza, której przedmiotem działania jest gromadzenie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów oraz dokumentów obrazujących rozwój i dokonania szeroko pojmowanego ruchu ludowego. Muzeum interesuje się działalnością partii i stronnictw politycznych, wszelkich organizacji społeczno-zawodowych, młodzieżowych, spółdzielczych i innych tworzonych w środowisku wiejskim, rozwijających różnorodne formy pracy społeczno-wychowawczej, kulturalno-oświatowej i gospodarczej. Muzeum zgromadziło ponad 46 tys. eksponatów, które znajdują się również w oddziałach w Sandomierzu i w Piasecznie k. Gniewa. To jedyna tego typu placówka w Polsce.

 

Słowa uznania

– Trudno przecenić zasługi placówki w dokumentowaniu i popularyzowaniu wiedzy o ruchu ludowym. Od lat z wielką pasją i oddaniem pracownicy muzeum troszczą się o pielęgnowanie pamięci o historycznych dokonaniach mieszkańców wsi oraz ich wkładzie w odzyskanie niepodległości i rozwój Polski. To wspaniałe, że wciąż nie brakuje osób, które z takim zapałem i energią promują dorobek działaczy i twórców ludowych. Dziękuję Państwu za wysiłek włożony w upowszechnianie myśli chłopskiej i wspieranie aktywności przedstawicieli środowisk wiejskich. Państwa zaangażowanie w ocalenie od zapomnienia historii i dziedzictwa polskiej wsi godne jest uznania i naśladowania – pogratulował jubileuszu marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 279

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.