Aktualności

Azja i Pacyfik na Mazowszu

2019.07.08 13:55 , aktualizacja: 2019.07.08 15:26

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Marszałek Adam Struzik,...
  • Zwiedzanie wystawy czasowej...
  • W magazynie sztuki Oceanii...
  • W magazynie zbiorów – wśród...
  • Od lewej: dr Andrzej...
  • Wystawa stała „Strefa...
  • Przestrzeń, gdzie powstaje...
  • Wystawa czasowa „Hand made...
  • Wystawa stała „Strefa...

Marszałek Adam Struzik odwiedził 5 lipca Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Zapoznał się z działalnością placówki. Ocenił stan realizacji kluczowego projektu – realizacji drugiej części ekspozycji stałej „Podróż na Wschód”. Na powierzchni 1 tys. m2 do jesieni 2020 r. powstaną nowe galerie poświęcone Indonezji, Azji Centralnej i Bliskiemu Wschodowi, a także Mongolii. Środki na ten cel w wysokości ponad 6 mln zł wygospodarował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Oprócz przestrzeni przyszłych galerii, gdzie trwają prace budowlane, marszałek zwiedził wystawę stałą „Strefa Dźwięków” – prezentację instrumentów muzycznych z wielu kręgów kulturowych Azji i Oceanii, z bogatą oprawą multimedialną. Wystawa zdobyła w 2017 r. jedno z wyróżnień w konkursie na Mazowieckie Wydarzenie Muzealne „Wierzba”. Obejrzał także trwającą właśnie (do 15 września) wystawę czasową „Hand made in China. Batiki i hafty mniejszości etnicznych z Chin Południowych w kolekcji Li Lei” – barwny pokaz wprowadzający widzów w tajniki odchodzącego już bezpowrotnie kobiecego rękodzieła.

 

– Kawałek Azji w centrum Warszawy? Tak, to możliwe! Znajdziecie go w Muzeum Azji i Pacyfiku. Wspaniałe miejsce, zachwycające eksponaty i prawdziwie orientalna atmosfera. Namawiam do odwiedzenia i zapoznania się z dorobkiem wystawienniczym tej wyjątkowej placówki kulturalnej – zachęca marszałek Adam Struzik.

 

Marszałek odwiedził magazyny zbiorów oraz pracownię ich konserwacji, interesując się m.in. pozyskiwaniem nowych muzealiów do kolekcji, liczącej już ok. 23 tys. obiektów. Podczas spotkania z dyrekcją Muzeum rozmawiano o stworzeniu Centrum Edukacji Międzykulturowej przy Muzeum, jako kolejnym ważnym zadaniu na przyszłość.

Liczba wyświetleń: 403

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.