Aktualności

Pieniądze na ogródki działkowe, OSP i czyste powietrze

2019.07.09 15:10 , aktualizacja: 2019.07.09 15:33

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Zakup wozów strażackich, oczyszczaczy powietrza, a także modernizacja ogródków działkowych to inwestycje, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu Mazowsza. Ponad 15,5 mln zł na blisko 500 inwestycji.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2019 r. uruchomił siedem programów wsparcia. Łącznie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczonych będzie ponad 99 mln zł. Decyzję o przyznaniu dofinansowania w ramach czterech z nich (aktywizacja sołectw, rozwój bazy sportowej, nowe pracownie językowe i informatyczne, modernizacja dróg powiatowych i gminnych, projekty edukacyjne i kulturalne) radni województwa mazowieckiego podjęli podczas czerwcowego posiedzenia sejmiku. Dziś zdecydowano o kolejnych – wsparciu dla ogródków działkowych, OSP oraz na ochronę powietrza.

 

– Rozdysponowaliśmy właśnie kolejną pulę pieniędzy na programy wsparcia. Tym razem stawiamy na ekologię i zabezpieczenie mazowieckich strażaków w specjalistyczny sprzęt. O tym, jak ważne są takie działania, świadczy duża liczba wniosków, jaka do nas wpłynęła. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się w tegorocznym budżecie wygospodarować dodatkowe środki. Bez nich wiele samorządów lokalnych nie mogłoby zrealizować inwestycji, które w widoczny sposób wpływają na jakość życia mieszkańców naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Mowa o Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza, Mazowieckim Instrumencie Aktywizacji Działkowców Mazowsze oraz OSP–2019 i Mazowieckich Strażnicach OSP–2019. Zainteresowanie beneficjentów było bardzo duże. Łącznie w ramach tych działań zrealizowanych będzie 487 inwestycji za ponad 15,5 mln zł.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

Ten pilotażowy program Samorządu Województwa Mazowieckiego skierowany był do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. W sumie z całego Mazowsza wpłynęło 119 wniosków, z których 110 otrzymało dofinansowanie. Przyznane wsparcie gminy wykorzystają m.in. na zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, oczyszczaczy powietrza, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza. Na realizację MIWOP samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie przeszło 4,8 mln zł wsparcia.

 

– Ten program doskonale wpisuje się w realizowane przez nas działania mające na celu poprawę jakości powietrza na Mazowszu. Im bardziej dbamy o środowisko i częściej stosujemy proekologiczne rozwiązania, tym mniej trujących substancji dostaje się do atmosfery. Dzięki temu dłużej cieszymy się zdrowiem i lepszym życiem ­– zaznacza członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został również program wsparcia dla działkowców. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń czy też instalacja monitoringu to inwestycje, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze samorząd województwa przeznaczył blisko 737 tys. zł.

 

– Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do rekreacji, a uruchamiając ten program zależało nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić Mazowszan do aktywnego i zdrowego stylu życia. To dofinansowanie jest szansą dla działkowców nie tylko na modernizację infrastruktury ogrodniczej, ale też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spotkań w gronie najbliższych – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

10 mln zł dla strażaków ochotników

Samorząd Mazowsza uruchomił także dodatkowe wsparcie w wysokości 10 mln zł dla mazowieckich OSP. W ramach pomocy finansowej złożono 516 wniosków, a 285 z nich zostanie dofinansowanych. Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza do 118 mazowieckich jednostek OSP trafią niebawem 72 nowoczesne wozy strażackie oraz 46 zestawów specjalistycznego sprzętu. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 7 mln zł.

 

– Działalność ochotniczych straży pożarnych to jedno z priorytetowych zadań samorządu województwa. Stałe doposażanie ich w samochody oraz profesjonalny, a przede wszystkim  niezawodny specjalistyczny sprzęt są wręcz niezbędne, aby druhowie mogli efektywnie i skutecznie nieść pomoc ludziom – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski

 

Dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 2 mln zł modernizację przejdzie 167 strażnic OSP. W budynkach przeprowadzone będą m.in. remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej. Oprócz tego mazowiecki samorząd przeznaczy 1 mln zł na zakup ubrań ochronnych dla strażaków.

 

– Na Mazowszu mamy blisko 2 tysiące jednostek OSP, w których działa blisko 75 tys. świetnie wyszkolonych strażaków. Ich praca wymaga nieustającego wsparcia. Druhowie potrzebują bowiem nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale też solidnej bazy ­– dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Liczba wyświetleń: 858

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.