Aktualności

Rajd Odkrywców 2019 już za nimi

2019.07.10 15:30 , aktualizacja: 2019.07.11 09:30

Autor: Mateusz Narkiewicz (rzecznik Rajdu Odkrywców 2019), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Na pierwszym planie troje harcerzy w mundurach. Harcerz idący pośrodku trzyma chorągiew. W tle widać stojących w szeregu harcerzy. Rajd Odrywców zakończył się...
  • Zbliżenie na grupę harcerzy w mundurach, stojących w szeregu W przyszłym roku rajd...
  • Dwóch uczestników rajdu przegląda  na monitorze komputera mapę topograficzną Odkrywając historię,...
  • Grupa harcerzy jadąca na rowerach Trasy można było...

Pieszo, kajakiem, rowerem i koleją – 850 harcerzy i harcerek wzięło udział w tegorocznym Rajdzie Odkrywców, który zakończył się w Łukowie, a przebiegał przez województwo mazowieckie, lubelskie i podlaskie. Partnerem tej akcji był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Dla uczestników udział w rajdzie stanowił przygotowanie do obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Harcerze przemierzyli 9 tras rajdowych, przebyli w sumie prawie 1000 km, odwiedzili 7 pól bitewnych wojny polsko-bolszewickiej. Na Mazowszu trasy rajdu prowadziły m.in. przez powiaty: otwocki, miński, sokołowski i łosicki.

 

Odkrywcy historii

Odkrywców na Podlasiu Południowym czekało trudne i wymagające zadanie – zlokalizować realne miejsca bitew i potyczek wojny 1920 r. Korzystali ze starych map i dzienników, rozmawiali z miejscową ludnością, przeglądali księgi parafialne, a wszystko po to, by odnaleźć to, co w historii najciekawsze i najważniejsze – prawdę. Przemierzając szlaki trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, odkrywali historię tych terenów oraz kulturę dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończonej sukcesem misji umieszczali na terenie dawnego pola walki kapsułę czasu i skrytkę zarejestrowaną w serwisie Geocaching.

Za rok na Mazowszu

W przeddzień zakończenia rajdu uczestnicy wszystkich tras spotkali się w Łukowie, aby wspólnie wymienić się doświadczeniami oraz podsumować wydarzenia minionego tygodnia. Apel finałowy odbył się na stadionie ŁKS Orlęta Łuków. Następnie Odkrywcy przeszli do parku miejskiego na koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach” i obejrzeli program Nocy Podlaskiej.

 

Rajd Odkrywców 2020 odbędzie się na Mazowszu w terminie od 28 czerwca do 4 lipca. Uczestnicy staną do finałowego apelu 3 lipca w Ciechanowie.

 

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych.

 

 

Liczba wyświetleń: 213

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.