Aktualności

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw w subregionie ciechanowskim

2019.07.11 12:40 , aktualizacja: 2019.07.24 10:58
Autor: opr. Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Umowę podpisują samorządowcy z gminy Płońsk Dofinansowanie otrzymały...
Pamiątkowe zdjęcie z wójtem i sekretarzem gminy Baboszewo Pieniądze otrzyma także...

W kwietniu zakończył się nabór wniosków, teraz samorządowcy podpisują umowy. W subregionie ciechanowskim podpisywanie umów na dofinansowania z Mazowieckiego Instrument Aktywizacji Sołectw zainaugurował powiat płoński.

 

Na co można przeznaczyć środki?

O środki z budżetu Mazowsza gminy będą mogły ubiegać się na zadania o charakterze bieżącym lub inwestycyjnym istotne dla społeczności sołectwa w pięciu obszarach:

  • ład przestrzenny, zieleń gminna i zadrzewienia, np.: tworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących terenów zielonych, zieleńców, trawników, parków, skwerów, ogrodów botanicznych,
  • remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej, w tym świetlic i domów kultury, strażnic OSP, stadionów, trybun, siłowni, hal sportowych, basenów, skwerków czy wiat rekreacyjnych, boisk sportowych, skateparków, siłowni zewnętrznych, parków, placów i sal zabaw,
  • zakup instalacji pełniących funkcje publiczne, służących użyteczności publicznej (m.in. szatnie przy boiskach, miejsca spotkań i rekreacji mieszkańców itp.) wraz z ich wyposażeniem,
  • remont, wyposażenie gminnych bibliotek publicznych (punktów bibliotecznych) zlokalizowanych na terenach wiejskich wraz z zakupem książek oraz innych miejsc, obiektów, instalacji i infrastruktury użyteczności publicznej,
  • wsparcie rozwoju i promocja twórczości folklorystycznej, rękodzieła ludowego i innej twórczości kulturalnej (np. zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych).

Przy realizacji projektów, wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego, powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności.

 

W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Każda gmina mogła złożyć do 5 wniosków na 5 różnych zadań, ale sołectwo mogło uzyskać dofinansowanie na realizację jednego zadania.

 

 

– Już po raz drugi uruchomiliśmy program aktywizacji naszych mazowieckich sołectw. Gminy mogły ubiegać się o wsparcie na realizację zadań istotnych dla ich mieszkańców. Dzięki pieniądzom z budżetu województwa powstaną nowe place zabaw, siłownie plenerowe czy zmodernizowane będą świetlice wiejskie. Zdajemy sobie sprawę jak ważne dla mieszkańców naszego regionu są te drobne inwestycje, dlatego w tym roku wsparcie otrzymało aż 1178 sołectw – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Powiat płoński

W powiecie płońskim wsparcie z samorządu województwa otrzymało 38 sołectw z 9 gmin – Joniec, Baboszewo, Naruszewo, Dzierzążnia, Czerwińsk nad Wisłą, Płońsk, Raciąż, Załuski oraz Nowe Miasto. W Naruszewie powstanie plac zabaw, Baboszewo kupi maszyny do pielęgnacji i utrzymania stadionu sportowego oraz terenów zielonych w sołectwie, oświetlenie uliczne z zasilaniem fotowoltaicznym i hybrydą wiatrową pojawi się w sołectwie Zdunowo… Ale dofinansowanych inwestycji jest znacznie więcej – w sumie do subregionu trafi ponad 360 tys. zł na 38 projektów.

 

Powiat mławski

Radzanów, Szydłowo, Szreńsk, Stupsk, Wierzbowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo, Strzegowo i Lipowiec Kościelny to gminy, które otrzymały wsparcie w powiecie mławskim. W powiecie powstaną nowe śąwietlice, tereny rekreacyjno-sportowe i place zabaw, a jednostki OSP wyremontują swoje strażnice. Łącznie na ten cel przeznaczono 417 tys. zł. 

 

Powiat żuromiński

Sołectwa z powiatu żuromińskiego otrzymają łacznie 270 tys. zł. Remonty świetlic, modernizacje strażnic OSP, budoiwy altan i placów zabaw będa przeprowadzone w gminach: Lubowidz, Żuromin, Lutociń, Bieżuń, Kluczbork-Osada i Siemiątkowo. 

 

Powiat ciechanowski

W powiecie ciechanowskim wsparcie z samorządu województwa otrzymało 36 sołectw z 8 gmin – Ciechanów, Glinojeck, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin i Sońsk. To ponad 350,5 tys. zł, które będa przeznaczone m.in. na remont kładki wiejskiej w miejscowości Wkra, zakup sprzętu nagłośnieniowego przenośnego dla grup artystycznych związanych z rozwojem lokalnej kultury działających w Gminie Grudusk czy budowę oświetlenia boiska piłkarskiego w Kownatach Żędowych.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 204

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.