Aktualności

Mazowsze się integruje

2019.07.23 09:00 , aktualizacja: 2019.07.26 12:21

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Dwóch człopaków w wojskowych ubraniach i cztery dziewczyny w przebraniach czarownic pozują do zdjęcia. Dziewczyny mają maski i wysokie kapelusze. Przed nimi stoi stów z rekwizytami Na paradzie pojazdów w...
  • Członek zarządu Orzełowska stoi na scenie zwrócona do widowni, obok prowadzący stoi bokiem do widowni, zwrócony do niej. W obu rękach trzyma mikrofon Członek zarządu województwa...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc stoi na scenie zwrócona do widowni i się uśmiecha. Obok niej stoi wysoki pan w garniturze. W rękach trzyma teczkę i mówi do mikrofonu. Członek zarządu Elżbieta...
  • Grupa ludzi stoi ustawiona w rzędy na scenie. Mają na sobie ludowe stroje W Łosicach część...
  • Widok na widownię. Widać duże namioty i bardzo dużą liczbę ludzi, ktorych odgradzają od sceny barierki Mieszkańcy Łosic tłumnie...
  • Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska stoi na scenie. Obok niej stoją chłopcy. Wszyscy są zwróceni ku widowni. Członek zarządu Janina Ewa...

Pod znakiem dobrej zabawy minął weekend w wielu mazowieckich miejscowościach. Na Festyn Rodzinny "W rytmie lata..." zapraszano w ramach obchodów dni gminy Wodynie (pow. siedlecki), a w Łosicach zorganizowano dni miasta. W wydarzeniach tych Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowały członkinie zarządu Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

 

Wodynie świętują

Obchody święta gminy Wodynie podzielono na dwa dni. Pierwszy minął pod znakiem sportu – zorganizowano wtedy turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy oraz konkursy i różnego rodzaju gry dla najmłodszych. Nie obyło się bez pokazu animacji, czy też malowania twarzy najmłodszych uczestników. Wszystkie te  atrakcje odbyły się na stadionie w Oleśnicy. Z kolei w Seroczynie można było ciekawie spędzić czas w Klubie Seniora podczas dnia otwartego. Były koncerty, warsztaty z rękodzielnictwa, wyświetlono też film.  

Drugiego dnia odbył się organizowany wspólnie z samorządem Mazowsza festyn rodzinny „W rytmie lata…”. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji, w tym integracyjne gry i zabawy, występy najmłodszych oraz zespołów ludowych. W części artystycznej każdy również znalazł coś dla siebie – od repertuaru Seweryna Krajewskiego, poprzez muzykę taneczną reprezentowaną przez zespół Jorrgus.

– Aktywne Mazowsze, to szczęśliwe Mazowsze. Cieszę się, widząc uśmiech na twarzach wszystkich osób uczestniczących w dzisiejszym wydarzeniu. Wspólnie spędzony czas scala więzi nie tylko rodzinne, ale również społeczne. Warto spotykać się podczas takich festynów, by wspólnie  cieszyć się czasem relaksu i korzystać z atrakcji, przygotowanych specjalnie na taką okazję. Na każdym kroku podkreślam, jak ważne dla rozwoju naszego regionu są silne relacje społeczne.  Dziś obchodzimy nie tylko Dni Gminy Wodynie, ale również święto wszystkich mieszkańców – podkreślała członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Trzy dni zabawy

Z kolei w Łosicach zostały zorganizowane trzydniowe obchody święta tego miasta. Zaczęło się od kina plenerowego i promocji albumu „Łosiczan portret własny”. Następny dzień rozpoczął pikniki historyczny, w trakcie którego można było poznać renesansowe korzenie miasta. Z kolei wieczorem zorganizowano wielką, międzypokoleniową potańcówkę.

– Cieszę się, że mogę widzieć na dzisiejszym wydarzeniu tak wielu gości. To udowadnia, jak dumni jesteśmy z naszych małych ojczyzn. Chcemy razem świętować, spotykać się i bawić przy lokalnym folklorze czy muzyce współczesnej. Samorząd Województwa Mazowieckiego docenia każdy trud włożony w przygotowanie tego typu obchodów. Zdajemy sobie sprawę, że to niesamowicie integruje mieszkańców i buduje regionalną tożsamość. Mazowsze się rozwija również dzięki takim wydarzeniom jak to – mówiła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Ostatniego dnia odbyła się uroczysta parada zabytkowych pojazdów, pochodzących zarówno z terenów dawnego ZSRR, jak również tych zza żelaznej kurtyny. Sporym zainteresowaniem cieszyły się akcenty militarne, z czołgiem Leopardem 1 na czele, pochodzącym z prywatnego zbioru muzeum na Bielanach. Na licznie rozstawionych straganach można było skosztować lokalnych specjałów, zapoznać się z literaturą poruszającą lokalne tematy, przejrzeć ofertę okolicznych firm, a nawet skorzystać z lekarskich badań profilaktycznych. Z kolei na scenie zebrani goście mogli podziwiać występy lokalnych artystów w każdym wieku oraz gwiazdy specjalne – PLAYBOYS i ENEY. Jednym słowem – każdy znalazł coś dla siebie.

Liczba wyświetleń: 282

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.