Aktualności

Poznaliśmy strażaka kwietnia

2019.07.25 13:25 , aktualizacja: 2020.02.03 14:48

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Sekretarz województwa stoi bokiem i podaje rękę strażakowi. Obaj się uśmiechają i patrzą na siebie, w tle widać jeszcze dwóch innych strażaków w mundurach Sekretarz województwa...
  • druh w mundurze strażackim pozuje wyprostowany do zdjęcia, ręce ma opuszczone wzdłuż tułowia, za nim stoją flagi Polski i UE Druh Tomasz Smętkowski...
  • Zbigniew Kaliszyk stoi bokiem i pochylając się podaje rękę strażakowi. W tle widać kobietę i innych uczestników wydarzenia Bohaterskiej postawy...
  • sekretarz wojeództwa mówi do mikrofonu, który trzyma czyjaś ręka. Obie ręce ma uniesione do połowy tułowia. W prawej trzyma dokument Sekretarz województwa...
  • Przy długim stole siedzą strażacy w mundurach. Wszyscy patrzą się na prawo. Przed nimi na stole stoją filiżanki Druhowie z OSP Ursus (fot....

Strażak jest na służbie przez cały czas. Udowodnił to druh Tomasz Smętkowski z OSP Ursus. Za swoją postawę i determinację, należący do OSP Ursus, druh otrzymał tytuł Strażaka Miesiąca. Nagrodę w imieniu marszałka Adama Struzika wręczył sekretarz województwa – dyrektor urzędu marszałkowskiego Waldemar Kuliński.

 

11 stycznia br. w gminie Zatory doszło do groźnej sytuacji. Pod mężczyzną, który na Narwi ratował swojego tonącego psa, załamał się lód. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Przebywający w pobliżu Tomasz Smętkowski usłyszał wołanie o pomoc i natychmiast podjął działania ratunkowe. Narażając swoje życie, pomógł mężczyźnie wydostać się na brzeg. Następnie z pomocą teściów zaopiekował się poszkodowanym i ochronił go przed dalszym wychłodzeniem. Tymczasem jego żona Aleksandra wezwała służby ratunkowe i doprowadziła je na miejsce, dzięki czemu akcja przebiegła szybko i sprawnie. Uratowany mężczyzna spędził trzy dni w szpitalu. Akcja zakończyła się szczęśliwie również dla psa. Pupil poszkodowanego przeżył!

– Samorząd województwa od lat wspiera ochotnicze straże pożarne, choćby przez dofinansowanie zakupów sprzętu i samochodów. Chcemy też promować takie postawy jak zachowanie druha Tomasza, pełne ofiarności i zaangażowania w ratowaniu ludzkiego życia. Stąd już od 18 lat patronat marszałka nad nagrodą Strażak Miesiąca i Strażak Roku – powiedział dyrektor urzędu marszałkowskiego i sekretarz województwa Waldemar Kuliński.

Jak podkreślili przedstawiciele mazowieckiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, o przyznaniu nagrody zdecydowało poświęcenie i sprawność działania, jakimi wykazał się druh Tomasz Smętkowski.

– Członkowie OSP muszą reagować w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Nagrodzony dziś druh Tomasz nie był nawet w okolicy swojej jednostki, gdy musiał podjąć działania ratunkowe. W tej nagłej sytuacji nie wahał się i ruszył na ratunek. To postawa zasługująca na najwyższe uznanie – mówi sekretarz zarządu wojewódzkiego ZOSPRP i członek kapituły nagrody Zbigniew Kaliszyk.

Tomasz Smętkowski od sześciu lat jest strażakiem OSP Ursus. Oprócz służby w straży jest też ratownikiem WOPR. Poszkodowany miał zatem duże szczęście, że w pobliżu znalazła się tak kompetentna osoba.

– Czuję szacunek do wody, ale nie boję się jej. Mam trochę doświadczenia także z lodem, więc nie musiałem się długo zastanawiać. Jestem też dumny z żony, która doprowadziła na miejsce karetkę – powiedział nagrodzony druh Tomasz Smętkowski.

Tytuł „Strażaka Miesiąca” przyznaje mazowiecki oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nagroda jest ufundowana przez marszałka województwa. Tytuł stanowi jednocześnie nominację do nagrody „Strażak Roku Województwa Mazowieckiego”.

 

Liczba wyświetleń: 381

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.