Aktualności

W hołdzie ostatniemu dyktatorowi Powstania Styczniowego

2019.08.06 08:25 , aktualizacja: 2019.08.06 09:11

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Poczty honorowe ze sztandarami stoją w postawie zasadniczej podczas uroczystości W uroczystości z okazji...
  • Wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek składa wieniec przy pomniku Romualda Traugutta, przy którym pełnią wartę harcerze Wiceprzewodniczący Sejmiku...
  • Dwaj mężczyźni w garniturach stoją przy mikrofonach, w tle pomniki osób straconych oraz uczestnicy uroczystości. Galeria Rządu Narodowego na...
  • Wnętrze celi Traugutta ze skromnymi sprzętami: drewnianym stolikiem, dwoma taboretami, metalowym łóżkiem, krzyżem stojącym na półcenad nad posłaniem. Pośrodku zakratowane okno celi. Cela Romualda Traugutta w...

155 lat temu na stokach Cytadeli Warszawskiej stracony został Romuald Traugutt. Hołd ostatniemu dyktatorowi Powstania Styczniowego w imieniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego oddał wiceprzewodniczący Marcin Podsędek.

 

Uroczystość zorganizowana przez Muzeum Niepodległości miała miejsce na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

 

 

Symbol wierności i poświęcenia dla ojczyzny

 

Romuald Traugutt, kierując insurekcją dał się poznać jako utalentowany taktyk i organizator oraz odważny i konsekwentny przywódca. Działał w ścisłej konspiracji, podając się za galicyjskiego kupca. Mimo ogromnego wysiłku, nie udało się mu uratować powstania. Wiosną 1864 r. w nocy z 10 na 11 kwietnia został aresztowany przez rosyjską policję w swojej warszawskiej kwaterze w mieszkaniu Heleny Kirkorowej. Początkowo przetrzymywany był na Pawiaku. Później więziono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Mimo prób wydobycia z niego informacji dotyczących dowództwa powstania, nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie:

„Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”.

Traugutt został zdegradowany i skazany 19 lipca 1864 r. na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r., w obecnym Parku Traugutta, obok Fortu Legionów, o godz. 10.00 rano. Wraz z nim stracono czterech członków Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Ostatnim gestem przed śmiercią było ucałowanie krzyża, podczas gdy zebrany trzydziestotysięczny tłum śpiewał pieśń "Święty Boże".

 

Romuald Traugutt stał się symbolem wierności i poświęcenia dla ojczyzny, osobą powszechnie darzoną czcią i szacunkiem.

 

Liczba wyświetleń: 449

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.