Aktualności
W hołdzie ostatniemu dyktatorowi Powstania Styczniowego
2019.08.06 08:25 , aktualizacja: 2019.08.06 09:11
Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Dorota Mądral
- W uroczystości z okazji...
- Wiceprzewodniczący Sejmiku...
- Galeria Rządu Narodowego na...
- Cela Romualda Traugutta w...
155 lat temu na stokach Cytadeli Warszawskiej stracony został Romuald Traugutt. Hołd ostatniemu dyktatorowi Powstania Styczniowego w imieniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego oddał wiceprzewodniczący Marcin Podsędek.
Uroczystość zorganizowana przez Muzeum Niepodległości miała miejsce na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Symbol wierności i poświęcenia dla ojczyzny
Romuald Traugutt, kierując insurekcją dał się poznać jako utalentowany taktyk i organizator oraz odważny i konsekwentny przywódca. Działał w ścisłej konspiracji, podając się za galicyjskiego kupca. Mimo ogromnego wysiłku, nie udało się mu uratować powstania. Wiosną 1864 r. w nocy z 10 na 11 kwietnia został aresztowany przez rosyjską policję w swojej warszawskiej kwaterze w mieszkaniu Heleny Kirkorowej. Początkowo przetrzymywany był na Pawiaku. Później więziono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Mimo prób wydobycia z niego informacji dotyczących dowództwa powstania, nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie:
„Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”.
Traugutt został zdegradowany i skazany 19 lipca 1864 r. na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r., w obecnym Parku Traugutta, obok Fortu Legionów, o godz. 10.00 rano. Wraz z nim stracono czterech członków Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Ostatnim gestem przed śmiercią było ucałowanie krzyża, podczas gdy zebrany trzydziestotysięczny tłum śpiewał pieśń "Święty Boże".
Romuald Traugutt stał się symbolem wierności i poświęcenia dla ojczyzny, osobą powszechnie darzoną czcią i szacunkiem.
Liczba wyświetleń: 447
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.