Aktualności

Sadowne dziękuje za plony

2019.08.16 10:20 , aktualizacja: 2019.08.16 12:17

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

  • Wnętrze kościoła z widokiem ołtarza, na podłodze stoją wieńce dożynkowe Uroczysta msza św....
  • Na scenie stoją przedstawieciele samorządu województwa i wójt gminy Inauguracji dożynek...
  • Członkinie zespołu śpiewaczego w strojach ludowych stoją na scenie Zespół...

Dożynki gminno-parafialne w Sadownem odbyły się tradycyjnie 15 sierpnia. W tym roku uroczystości przewodziło hasło "Młodzi Duchem". Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali: marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Żeby tradycji stało się zadość

Dożynki doskonale wpisują się w idee samorządowe, związane z promocją i dążeniem do odrodzenia poczucia regionalnej tożsamości. Tego święta nie byłoby jednak bez jego bogatej tradycji, która połączyła starosłowiańską obrzędowość z wiarą chrześcijańską. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Jana Chrzciciela. Potem barwny korowód wieńców, koszy pełnych plonów z ogrodu, sadu i pola oraz pocztów sztandarowych przeszedł na przykościelny plac. To tam była rozstawiona scena i przygotowane atrakcje dla wyjątkowo w tym roku licznych gości.

 

Koncert jubileuszowy

Ważnym punktem tegorocznego Święta Plonów był występ Zespołu Śpiewaczego "Sadowianki", który obchodził jubileusz 45-lecia. Ogłoszono również zwycięzców konkursów na najpiększniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy ogród. Najmłodsi uczestnicy dożynek mogli wziąć udział w zabawach przygotowanych przez klub "Czerwone Noski". Nie zabrakło kramów z tradycyjną polską kuchnią i rękodziełem, a publiczność mogła bawić się przy muzyce zespołów „Revers Band”, „Sami Swoi” oraz gwiazdy wieczoru - "Future Folk". Dożynki zakończyły się dyskoteką.

 

Liczba wyświetleń: 298

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.