Aktualności

Stanisławów i Wyszków dziękują za plony

2019.08.19 14:45 , aktualizacja: 2019.08.20 11:53

Autor: Agnieszka Pazio, Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • maszeruje ulicami Stanisławowa korowód dożynkowy Barwny tradycyjny korowód...
  • przy regionalnych słodkich wypiekach stoi członek zarządu Elzbieta Lanc i mieszkanki Członek zarządu województwa...
  • członek zarządu Elżbieta Lanc stoi na scenie, przekazuje podziekowania za doroczny rolniczy trud Podziękowania rolnikom za...
  • na scenie w strojach regionalnych występuje ludowy zespół folklorystyczny Występy zespołów ludowych z...

Mazowsze kultywuje tradycję Święta Plonów. W minioną niedzielę uroczyste obchody dożynkowe odbyły się w Stanisławowie (pow. miński) oraz w Wyszkowie. Mieszkańcy wspólnie dzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów. Nie zabrakło pokazów obrzędów oraz tradycji wiążących się z tym świętem.

 

Wspólne świętowanie w Stanisławowie

 

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w lokalnym kościele parafialnym. Przybyli goście mogli podziwiać specjalnie przygotowane na tę okazję wieńce i stroiki wykonane z zebranych plonów: głównie zbóż, ziół, siana i słomy. Najaktywniejszych rolników uhonorowano odznaczeniami „Zasłużony dla rolnictwa”.

 

– Tak piękne, barwne i ważne święto dla polskiej wsi nie mogłoby się odbyć bez wysiłku i trudu rolników, którzy w pocie czoła cały rok dbają o swoje uprawy. Wspólnie możemy świętować kolejne udane zbiory, choć z roku na rok warunki atmosferyczne przysparzają rolnikom kłopotów. Dożynki to nie tylko kultywowanie tradycji i podtrzymywanie dawnych zwyczajów, ale również okazja do złożenia gratulacji i podziękowań na ręce tych osób, dzięki którym możemy podziwiać misternie wykonane piękne wieńce i ozdoby – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Część artystyczno-rozrywkowa obfitowała w wiele atrakcji. Przygotowano m.in. pokaz garncarstwa, loterię fantową czy też wesołe miasteczko. Mieszkańcy mogli też wziąć udział w konkursach, skosztować grochówki oraz potraw regionalnych. Na scenie wystąpili artyści reprezentujący różne nurty muzyczne, m.in. Stanisławska Orkiestra Dęta, Zespól Pieśni i Tańca Sokołowianie, EXTAZY czy Wyrwani z niewoli. Główną atrakcją wieczoru były występy Jerzego Kryszaka i zespołu Poparzeni Kawą Trzy.

 

Zwieńczenie żniw w powiecie wyszkowskim

 

Podziękowania rolnikom za ich wytężoną pracę przy tegorocznych żniwach, w imieniu samorządu Mazowsza przekazała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– Praca na roli to praca przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. To żmudne i ciężkie zadanie, uzależnione od warunków atmosferycznych. W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego składam na ręce rolników ziemi wyszkowskiej podziękowania za codzienny trud włożony w to, aby na polskich stołach nie zabrakło symbolu dożynek – chleba. Rolnikom w ich codziennej pracy życzę siły i zdrowia. To Wy czynicie naszą polską, mazowiecką wieś wyjątkową  – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Piękne wieńce wykonane przez mieszkańców sołectw i gminę Wyszków były barwną ozdobą wydarzenia. Nie zabrakło modlitwy w intencji rolników i tegorocznych plonów podczas mszy świętej w parafialnym kościele św. Wojciecha. Chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż podzielili się wszyscy uczestnicy dożynek. Wszystko to przy dźwiękach regionalnej muzyki, o którą zadbały lokalne zespoły – ,,Oberek’’, ,,Wyszkowiacy’’ i ,,Nadbużanie’’. Wystąpił również zespół muzyczno-taneczny rewia dziecięca ,,Sylaba’’. Wyszkowski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadził loterię fantową, a wieczorem mieszkańcy bawili się na koncertach gwiazd takich jak Cleo i Mrozu.

Liczba wyświetleń: 681

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.