Aktualności

W hołdzie bohaterom

2019.08.16 14:15 , aktualizacja: 2019.08.20 09:39

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Elżbieta Lanc stoi przy mikrofonie i przemawia. Za nią jest kamienny szeroki pomnik, który tworzy przepołowiony na pół głaz z napisaną sentencją. Po lewej stronie widać flagi i kombatantów Pamiętamy o tych, którzy w...
  • U lewego dołu zdjęcia widać mężczyznę z torbą zawieszoną przez ramię, w rękach ma aparat, który trzyma na wysokości oczu. Przed nim stoi Elżbieta Lanc z wieńce. Obok niej stoją chłopcy i dziewczynki z strojach harcerskich. Za nią ustawiają się następne osoby z kwiatami. W imieniu samorządu...
  • Grupa ludzi siedzi na krzesłach. Są zwróceni twarzą do kamery. Na pierwszym planie siedzi Elżbieta Lanc, obok niej kombatanci. Wszyscy trzymają flagi Polski z symbolem Polski walczącej W uroczystościach wzięli...

75 lat temu w Jerzyskach w gminie Łochów żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oddali życie za wolność ojczyzny. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów bitwy pod Jerzyskami w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i przywitaniem przybyłych kombatantów i gości. Następnie ks. prałat płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego odprawił mszę św. polową. Po mszy św. odbył się apel poległych. Złożono też wieńce pod pomnikiem.

– Pamiętamy o tych, którzy w tych lasach walczyli i własną krwią naznaczyli to miejsce. Uroczystość ta jest niezmiernie ważna nie tylko dlatego, że oddajemy hołd naszym poległym braciom, ale przede wszystkim, że przekazujemy pamięć i wiedzę o naszej historii następnym pokoleniom. Dzięki temu Jerzyska stały się historycznym miejscem na mapie województwa – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Z kart historii

75 lat temu pod Jerzyskami doszło do bitwy między oddziałami Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych a niemieckimi żołnierzami. Oddziały Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych 30 lipca 1944 r. wyzwoliły Wołomin i okolicę. Jednak w wyniku kontrofensywy już 3 sierpnia cały ten teren został ponownie zajęty przez okupantów. Żołnierze polscy, aby uniknąć represji, próbowali się ukryć w lasach w okolicach Łochowa. Jednak oddział złożony z żołnierzy AK i NSZ został wykryty w lesie pod wsią Jerzyska. Napis na pomniku brzmi: „W hołdzie żołnierzom 1 kompanii 32. Pułku Piechoty Obwodu Radzymin Armii Krajowej „Rajski Ptak” oraz Pododdziału Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina poległym w walkach z niemieckim okupantem w sierpniu 1944 roku Towarzysze Broni”.

 

Liczba wyświetleń: 179

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.