Aktualności

Jubileusz stanicy harcerskiej w Gorzewie

2019.08.26 11:45 , aktualizacja: 2019.08.26 14:10

Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik kroi jubileuszowy tort w asyście kadry harcerskiej Marszałek Adam Struzik na...
  • na scenie występuje młodzież przebywająca na wypoczynku w stanicy harcerskiej w Gorzewie Dzieci i młodzież biorące...
  • dyrektor Delegatury UMWM w Płocku Tomasz Kominek w otoczeniu uczestników jubileuszowego pikniku W jubileuszowym pikniku w...
  • fragment stanicy harcerskiej Za pośrednictwem szlaków...
  • tort jubileuszowy z napisem 40 lat stanicy w Gorzewie Jubileuszowy tort mogli...

Mija 40 lat nieprzerwanego działania Stanicy Harcerskiej Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Gorzewie (pow. gostyniński). To miejsce znane nie tylko mazowieckim harcerzom. Bazę położoną nad jeziorem Sumino znają też tysiące dzieci i młodzież biorące udział w akcji „Pogodne Lato”.

 

Marszałek Adam Struzik zawsze chętnie przyjeżdża, by spotkać się z wypoczywającymi tu dziećmi. Tym razem spotkanie przebiegało w szerszym gronie. Z okazji jubileuszu zorganizowano piknik, w którym udział wzięli wszyscy, którzy na przestrzeni tych lat w Gorzewie wypoczywali, pracowali i przyczynili się do rozwoju stanicy. Gospodarz Mazowsza od wielu lat jest przyjacielem mazowieckich harcerzy. Patronuje wielu przedsięwzięciom programowym i organizacyjnym realizowanym przez ZHP. Marszałek Adam Struzik wśród wielu odznaczeń ma też laskę skautową dla „Niezawodnego Przyjaciela”, przyznawaną przez Związek Harcerstwa Polskiego. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w Gorzewie od 18 lat  organizowany jest wypoczynek dla dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo.

 

– ZHP niestrudzenie kształtuje w duchu obywatelskim i patriotycznym młode charaktery, wspiera młodzież w ich wszechstronnym rozwoju, stawiając przed młodzieżą nowe wyzwania. Uczy i wychowuje. Cieszę się, że w Gorzewie wspólnie możemy realizować naszą prospołeczną akcję „Pogodne Lato”. Radość, spontaniczność, zapał i zaangażowanie dzieci i młodzieży podczas zajęć i warsztatów, jakie można zaobserwować, będąc na miejscu, najlepiej świadczą o powodzeniu tej akcji. Dziękuję kadrze instruktorskiej Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz wszystkim, dzięki którym wypoczynek w stanicy jest tak wyjątkowy – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Stanica w Gorzewie

To kultowe dziś miejsce 40 lat temu otworzył naczelnik ZHP harcmistrz Jerzy Wojciechowski. Zlokalizowane jest w kompleksie lasów liściastych i 108 jezior stanowiących Pojezierze Gostynińskie. Najbliższe z nich to Sumino, Białe, Drzewno i Lucieńskie. Za pośrednictwem szlaków turystycznych, które krzyżują się na terenie stanicy, można poznać szereg urokliwych miejsc. Stanica dysponuje własnym zapleczem kuchennym, przestronną stołówką, kawiarenką, umywalnią o wysokim standardzie z ekologiczną oczyszczalnią ścieków, ciepłą wodą, boiskami sportowymi do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Znajdziemy tu miejsca do grillowania i spotkań przy ognisku i wspólnej zabawy. Wypoczynek nad wodą możliwy jest na terenie przyległej plaży i kąpieliska. W tak wyjątkowych okolicznościach przyrody dzieci i młodzież wypoczywają w okresie wakacyjnym na 7, 12 lub 21-dniowych turnusach.

 

Prospołeczne akcje dla dzieci i młodzieży

Od 2002 r. Chorągiew Mazowiecka ZHP wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizują społeczny program „Pogodne Lato”. W tegorocznej edycji udział bierze aż 1500 dzieci w wieku 8–15 lat z całego regionu. Dzięki programowi najmłodsi mają szansę nie tylko na letnie wakacje, ale też wytchnienie od codzienności i udział w zajęciach terapeutycznych. Są one często potrzebne młodzieży żyjącej pod presją otoczenia i dorastającej w środowisku, w którym występuje duże ryzyko występowania uzależnień. Ideą inicjatywy jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży oraz uchronienie przed uzależnieniami i środowiskiem przestępczym. W tym roku wsparcie samorządu Mazowsza wyniosło 1,5 mln zł. Podczas spotkania z tegorocznymi obozowiczami gospodarz Mazowsza wręczył dzieciom i młodzieży zestawy odblaskowe oraz słodycze.

Liczba wyświetleń: 441

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.