Aktualności

Pociągiem po Europie

2019.08.27 12:50 , aktualizacja: 2019.08.27 13:16

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Anna Orłowska z powiatu...
  • Pamiątkowe zdjęcie...
  • Wyniki konkursu oficjalnie...
  • Marszałek Adam Struzik...
  • Marszałek Adam Struzik...
  • Pamiątkowe zdjęcie na...

Anna Orłowska z powiatu sochaczewskiego i Adam Fortuna z Warszawy już niebawem wybiorą się w podróż po Starym Kontynencie. To efekt ich zwycięstwa w pierwszej edycji konkursu „Przez Europę z biletem Interrail”, organizowanego w ramach projektu YOUMOBIL. Nagrody odebrali dziś z rąk marszałka Adama Struzika i Dariusza Grajdy, członka zarządu, dyrektora handlowego „Kolei Mazowieckich KM” Sp. z o.o.

 

– Coraz częściej wybieramy kolej jako alternatywę dla samochodu. Tak jest szybciej i taniej. Jednak podróż koleją, na długich trasach może też być szansą na zwiedzanie Polski i Europy. Myślę, że przed naszymi laureatami wspaniała podróż – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Laureaci konkursu – reporterami YOUMOBIL

 

Zwycięzcy konkursu – reporterzy YOUMOBIL – otrzymali bilety INTERRAIL Global Pass ważne przez 22 dni, które pozwalają odkryć 40 tys. miejsc i podróżować koleją przez 31 krajów.

Zadaniem zwycięzców konkursu będzie odwiedzenie co najmniej 5 z 7 miast/regionów (w tym Płocka) biorących udział w projekcie: Quedlinburg (Niemcy), Modena (Włochy), Brezno i Žilina (Słowacja), Płock (Polska), Kraj Południowomorawski (Czechy) i Dugo Selo (Chorwacja).

Dodatkowo każdy reporter YOUMOBIL zamieści w mediach społecznościowych lub na blogach (po polsku i po angielsku) relację z wizyty w każdym z 5 odwiedzanych miast/regionów, w której opisze swoje wrażenia, doświadczenia i ciekawostki z podróży – zwłaszcza te dotyczące transportu publicznego. Relacja może mieć dowolną formę – zdjęć, filmów, tweetów czy krótkich artykułów.

Ponadto reporterzy YOUMOBIL mogą zwiedzać również dowolne miejsca w Europie – do momentu wygaśnięcia ważności biletu INTERRAIL Global Pass.

 

Projekt YOUMOBIL

 

„Przez Europę z biletem Interrail” to jeden z trzech konkursów zaplanowanych w ramach projektu YOUMOBIL „Promocja mobilności wśród dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich poprzez lepszy dostęp do europejskiej i krajowej sieci transportu pasażerskiego”, współfinansowanego w ramach Programu Interreg Central Europe 2014–2020.

Celem tej inicjatywy, realizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Koleje Mazowieckie jest promocja mobilności wśród dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie oraz zachęcenie ich do podróżowania środkami publicznego transportu zbiorowego. W ramach projektu organizowane będą m.in. konkursy, warsztaty i spotkania z dziećmi oraz młodzieżą. Stworzony zostanie również program lojalnościowy. Wszystko po to, aby poprawić wizerunek i zwiększyć atrakcyjność zbiorowego transportu publicznego.

 

– To ważne, by kształtować pozytywne trendy związane z komunikacją wśród dzieci i młodzieży oraz uczyć rozsądnego, a zarazem ekologicznego stylu życia. W dobie narastającego problemu zanieczyszczeń powietrza nasze decyzje dotyczące środka transportu są niezwykle ważne i mają znaczenie społeczne. Zaszczepianie u młodych nawyku korzystania z transportu publicznego to działanie, które będzie mieć pozytywne skutki dla wszystkich. Zwycięzcom konkursu życzę wspaniałych wrażeń i fantastycznych podróży, które kształcą – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

 

Projekt YOUMOBIL będzie realizowany do grudnia 2021 r. Bierze w nim udział 8 partnerów z 6 krajów Europy Centralnej. Całkowita jego wartość wynosi ponad 1,8 mln euro, przy czym dla Mazowsza to blisko 140 tys. euro.

Liczba wyświetleń: 398

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.