Aktualności

Dożynkowo w gminach Korytnica i Bielany

2019.09.09 12:20 , aktualizacja: 2019.09.10 09:33

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Dożynki w gminie Korytnica...
  • Członek zarządu Elżbieta...
  • Członek zarządu Elżbieta...
  • Dożynki powiatowe we wsi...
  • Rusza korowód dożynkowy w...
  • Wystawa wieńców dożynkowych...

Na Mazowszu trwają obchody święta plonów. W ten weekend członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc odwiedziła gminę Korytnica (pow. węgrowski) oraz wieś Rozbity Kamień (gm. Bielany, pow. sokołowski), gdzie wspólnie z mieszkańcami świętowała tradycyjne gminne dożynki. Przekazała mieszkańcom podziękowania za ich tegoroczny rolniczy trud i pracę.

 

– Dla naszych małych ojczyzn dożynki to wyjątkowa uroczystość, poprzedzona precyzyjnymi przygotowaniami. Cały ten czas jest wspaniałą okazją do integracji mieszkańców. Zawsze powtarzam: praca rolnika jest nieoceniona, to żmudne, ciężkie zadanie wymagające cierpliwości i ogromnego nakładu sił. Dziękują Wam drodzy rolnicy, za owoce waszej ciężkiej pracy, które trafiają na nasze stoły. Życzę Wam dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

W Korytnicy

 

Uroczystości dożynkowe w Korytnicy rozpoczęła msza św. w kościele p.w. św. Wawrzyńca. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na boisko parafialne. Podziękowaniom za tegoroczne plony nie było końca, a wszystkim dopisywały dobre humory. Po raz pierwszy dożynki w Korytnicy przybrały formę Rolniczej Biesiady Korytnickiej. W bogatym programie wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy najmłodszych mieszkańców gminy oraz degustowanie smacznych potraw regionalnych (m.in. bigos, pierogi), przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

 

W Rozbitym Kamieniu

 

Zgodnie z dożynkową tradycją nie zabrakło dzielenia się chlebem, przygotowanym specjalnie na tę okazję. W korowodzie dożynkowym można było podziwiać wieńce zrobione przez mieszkańców powiatu sokołowskiego. Najpiękniejsze – zdaniem jury konkursowego – były te z miejscowości: Kobylany-Skorupki, Sawice Kolonie i Bochy. Muzyczną oprawę zapewniły Zespoły Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie’’ i ,,Hetmańscy Sarmaci". Mieszkańcy brali udział w warsztatach florystycznych i rękodzielniczych oraz rzeźbili w drewnie. Dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie ,,Środowisko w naszych rękach’’, a najmłodsi bawili się na placu zabaw. Gwiazdą wieczoru był Marcin Sójka.

Liczba wyświetleń: 399

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.