Aktualności

Rolnictwo i bogactwo natury siłą Mazowsza

2019.09.09 12:15 , aktualizacja: 2019.09.11 16:03

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Głównym punktem programu...
  • Wszystkim stoiskom z bliska...
  • Licznie przybyli mieszkańcy...
  • Pokaz ułanów to tylko jedna...
  • Dużym zainteresowaniem...
  • Święto plonów w Żeliszewie...
  • Za ciężką pracę rolnikom...
  • Mieszkańcy wsi...

Targi rolnicze, święto plonów i święto owoców lasu – to tylko trzy z wielu atrakcji, jakie stały się udziałem mieszkańców Mazowsza w miniony weekend. Podczas tych wydarzeń Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Targi rolnicze w Siedlcach

 

Już po raz dwudziesty szósty odbyły się w Siedlcach Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. Pośród wielu atrakcyjnych stoisk wystawienniczych nie zabrakło tych prezentujących regionalne, własnoręcznie przygotowywane produkty. Zwiedzający mogli podziwiać wystawę zwierząt hodowlanych, w tym bydła mlecznego i ras kolorowych. Fani militariów również znaleźli coś dla siebie – odbyły się: uroczyste przekazanie sztandaru 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka; widowiskowy, dynamiczny pokaz szwadronu ułanów oraz prezentacja ciężkiego sprzętu wojennego – zarówno w akcji, jak i statycznie. Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszego Młodego Hodowcę oraz Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

 

– To bardzo ważny dzień dla regionu siedleckiego, ale i całego Mazowsza. To tutaj możemy podziwiać wystawców z całego świata, którzy przybyli tłumnie, by zaprezentować swoje sposoby na utrzymanie wysokiego poziomu działalności. Jest to szczególnie ważne dla rolnictwa, na którym w dużej mierze opiera się mazowiecka gospodarka. Dzisiejsze targi mają na celu m.in. podpowiedzieć, jak polepszyć funkcjonowanie gospodarki i zwiększyć wydajność upraw. Każdy hodowca, każdy rolnik, bez względu na skalę działalności, znajdzie tu coś dla siebie. Te dwa dni wspaniałych targów, z widowiskowymi pokazami, ale i bogatą częścią artystyczną – są wspaniałą promocja naszego regionu i jego mieszkańców, tak licznie uczestniczących w tym wydarzeniu – pokreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Wspomniana część artystyczna, obfitowała w występy zarówno lokalnych zespołów ludowych, jak również koncerty orkiestr dętych i gwiazd sławy ogólnopolskiej, którzy zaprezentowali się publiczności w ramach trwających Dni Siedlec. Z gorącego przyjęcia siedlczan cieszyli się Marcin Sójka, Michał Szpak i Piotr Cugowski.

 

Świętowanie w Żeliszewie i Pruszynie-Pieńkach

 

W niedzielę, niezależnie od wojewódzkiego Święta Plonów w Ciechanowie, odbyły się także lokalne uroczystości dożynkowe w Żeliszewie. Nie zabrakło pięknych wieńców, regionalnych smakołyków i wspólnej zabawy w rytm muzyki folkowej i tanecznej.

 

Mieszkańcy wsi Pruszyn-Pieńki bawili się na zorganizowanym po raz kolejny Festiwalu Opieńki. Na placu przy świetlicy odbyły się występy lokalnych artystów. Był konkurs na największego grzyba, ale i konkurs plastyczny z opieńkami w tle. Dla dzieci przygotowano ciekawe animacje.

 

Gościem na tych wydarzeniach była Janina Ewa Orzełowska. – Zarówno Żeliszew jak i Pruszyn-Pieńki pokazują siłę lokalnych społeczności. Licznie zebrani mieszkańcy po raz kolejny udowadniają, jak ważne i potrzebne jest wspólne świętowanie, zabawa i integracja. Bez znaczenia czy mówimy tu o zacieśnianiu relacji rodzinnych, czy też międzysąsiedzkich. Dziękujemy za dary ziemi, dary natury, plony, ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za trud, jaki każdego dnia wkładamy w naszą pracę. Mazowsze było, jest i będzie ostoją ważnych wartości dla naszego kraju – życzliwości, szacunku i miłości – podkreśliła członek zarządu, podsumowując aktywną niedzielę.

Liczba wyświetleń: 265

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.