Aktualności
Pomnik-ławeczka Tadeusza Mazowieckiego w Płocku
2019.09.12 11:05 , aktualizacja: 2019.09.12 14:27
Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
- Uroczystość odsłonięcia...
- Podczas uroczystości...
- Uroczystość odsłonięcia...
- Samorząd Województwa...
- Autorem pomnika-ławeczki...
- W uroczystości na Tumach...
- Odsłonięcie pomnika...
11 września, w przeddzień 30. rocznicy powołania historycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, w pięknym miejscu na Wzgórzu Tumskim w Płocku, z udziałem wielu mieszkańców odsłonięty został pomnik premiera. Rodzinne miasto uczciło pamięć jednego z najwybitniejszych synów płockiej ziemi, oddając hołd politykowi, którego przełomowa rola przy budowie zrębów wolnej ojczyzny na zawsze zapisała się w podręcznikach historii.
W uroczystości na Tumach wzięli udział synowie premiera Mazowieckiego – Adam i Wojciech, z rodzinami. Odsłonięcie pomnika poprzedził panel dyskusyjny w Małachowiance – szkole, do której chodził premier i w której zdał maturę. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali wicemarszałek Wiesław Raboszuk i Sekretarz Województwa Waldemar Kuliński.
Jak podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski: „Tadeusz Mazowiecki wraca do nas, w sposób symboliczny, po 30 latach od utworzenia swojego rządu. Jesteśmy z niego dumni … 30 lat temu skończył się komunizm. Mądrość i odwaga naszego premiera sprawiają, że patrzymy na te 30 lat z dumą i radością. Dziś Polska jest na zakręcie. Te wartości, jakie wyznawał i wpajał premier Mazowiecki, są zagrożone. I od nas zależy, czy zdołamy je obronić”.[1]
Krzysztof Borkowski, Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego, podziękował wszystkim płocczanom, którzy wspierali tę inicjatywę i dawali datki. Szczególnie za hojność i tworzenie dobrego klimatu złożył podziękowania prezydentowi Nowakowskiemu oraz marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi.
Pomnik z konkursu
Konkurs na projekt pomnika przeprowadził Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego, ukonstytuowany z inicjatywy Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock. Wygrał skromny projekt dr Iwony Jesiotr-Krupińskiej, absolwentki wydziałów rzeźby i malarstwa ASP.
– Pomysł ławeczki Mazowieckiego związany jest z Płockiem, jego rodzinnym miastem. Tu spędził dzieciństwo, tu chodził do szkoły, tu spacerował alejkami nad Wisłą. I właśnie taką postać Tadeusza Mazowieckiego chciałam uchwycić – spacerujący, dystyngowany zwykły mężczyzna, który na chwilę przystanął podczas wędrówki drogami sprzed lat. Zamyślony spogląda w stronę szkoły, w stronę Wisły, w stronę mijających go przechodniów – opisuje swój projekt artystka Iwona Jesiotr-Krupińska.
[1] Za: „Magiczne miejsce premiera”, Anna Lewandowska, „Wyborcza Stołeczna. Płock”, 12 września 2019 r.
Liczba wyświetleń: 793
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.