Aktualności

15 lat Mazowsza w Unii Europejskiej

2019.09.12 13:25 , aktualizacja: 2019.09.13 14:23

Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W jednej z sal Pałacu w Korczewie uczestnicy konferencji słuchają wykładów prelegentów W konferencji udział wzięli...
Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska i dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski stoją przed uczestnikami konferencji, wygłaszają prelekcje Podczas otwarcia...

Jak zmienia się region i lokalne społeczności? Jakie są dostępne możliwości zdobycia unijnych dotacji i pożyczek? – w Pałacu w Korczewie nad Bugiem (pow. siedlecki) rozmawiano o korzyściach i wyzwaniach, jakie niesie za sobą przynależność do Wspólnoty.

 

Spotkanie było drugim z cyklu pięciu bezpłatnych konferencji pn. „15 lat Mazowsza w UE” organizowanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z beneficjentami funduszy europejskich oraz instytucjami finansowymi – Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

 

Inicjatywa skierowana jest do samorządów, firm, organizacji pozarządowych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i wszystkich mieszkańców zainteresowanych tą tematyką. Wydarzenia odbywają się  w wyjątkowych miejscach na mapie Mazowsza, dofinansowanych ze środków europejskich.

 

Ideą spotkań jest pokazanie aktywności i sukcesów beneficjentów z Mazowsza, prezentacja dostępnych możliwości pozyskania unijnego dofinansowania, także pokazanie sukcesów, wyzwań  i dobrych praktyk w realizacji projektów. Program konferencji uwzględnia również przegląd dostępnej oferty dotacji i pożyczek z obszaru m.in. rewitalizacji oraz efektywności energetycznej. Uczestnicy wydarzeń mogą również skorzystać z bezpłatnych konsultacji o możliwościach pozyskania wsparcia.

 

­­– Obecność Polski w Unii Europejskiej niesie za sobą korzyści zauważalne gołym okiem. Nie ma w naszym kraju miejscowości, która nie skorzystałaby z dotacji unijnych – od modernizacji infrastruktury drogowej, energetycznej, rewitalizacji budynków po wsparcie ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Mazowsze, dzięki wsparciu z środków Unii Europejskiej, jest najszybciej i najprężniej rozwijającym się regionem w Polsce, ale i w całej Europie. Dziś cieszymy się z osiągniętych sukcesów i z optymizmem patrzymy w przyszłość, by dalej wspólnie rozwijać nasz region z korzyścią dla mieszkańców – mówiła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Konkretne wsparcie

Fundusze europejskie to bardzo widoczne i odczuwalne wsparcie dla mieszkańców regionu. To inwestycje w drogi, w ochronę zdrowia i środowisko, dofinansowanie do niskoemisyjności i efektywnego wykorzystania zasobów natury, to również inwestycje w kulturę i zaplecze rekreacyjne. Bardzo ważnym obszarem wsparcia jest oczywiście edukacja. Liderami w pozyskiwaniu funduszy europejskich są samorządy, które realizują aż 6 proc. wszystkich siedleckich projektów.

 

– 15 lat w Unii Europejskiej to 11 tys. zrealizowanych projektów na Mazowszu, a kwota dofinansowania to ponad 17 mld zł – podsumował dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

 

Ważna strategia

Podczas konferencji założenia „Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030” w kontekście nowej polityki spójności 2021–2017 z uwzględnieniem nowego podziału statystycznego województwa mazowieckiego przedstawiła dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, dr Elżbieta Kozubek.

–  Będzie to dokument zintegrowany, zawierający elementy polityki przestrzennej województwa. Strategię zaktualizujemy pod względem statystycznym i dopasujemy do nowych priorytetów unijnych – zaznaczyła dr Elżbieta Kozubek.

 

Na zakończenie konferencji, uczestnicy poznali historię Pałacu w Korczewie. Właściciele zabytku – beneficjenci środków europejskich już od 30 lat remontuje pałac po zniszczeniach wojennych i długich latach zaniedbania.  Ponad 2,5 mln zł z RPO WM 2014–2020 zostało przeznaczone na  odrestaurowanie kompleksu pałacowo-parkowego. Prace polegały m.in. na odbudowie łącznika wschodniego i zbudowaniu w nim ogrodu zimowego, odtworzeniu łącznika zachodniego, adaptacji pierwszego piętra pałacu na: salę teatralną na 80 osób, foyer oraz salę norwidowską. Dodatkowo przeprowadzono renowację elewacji, remont tarasów, wyposażono oranżerię, sale wystawowe, salę teatralną oraz salę norwidowską.

 

Kolejne konferencje odbędą się: 18 września w Płońsku (Miejskie Centrum Kultury, ul. Płocka 50) i 20 września w Płocku (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszka i Stefana Themersonów ul. J. Zygmunta Jakubowskiego 10).

 

Liczba wyświetleń: 479

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.