Aktualności
Siedleckie jubileusze
2019.09.16 15:05 , aktualizacja: 2019.09.16 15:23
Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
- Najstarszym absolwentom...
- Medal Pro Masovia na ręce...
- Jubileusz SSM został...
- Na jubileuszu „Królówki”...
- 115-lecie funkcjonowania...
- Na jubileusz SSM przybyło...
W ten weekend w Siedlcach odbyły się 60-lecie Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i 115-lecie II LO im. Św. Królowej Jadwigi. Jubileusze stały się okazją do odznaczenia instytucji medalem Pro Masovia, przyznanym przez Marszałka Adama Struzika za wybitne zasługi dla mazowieckiej społeczności. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
60 lat Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
W piątek 13 września w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zorganizowane zostały obchody 60-lecia istnienia Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jako pierwsze wybudowane zostało Osiedle Kiepury. Największy rozkwit spółdzielnia zanotowała w latach 1975–1990, kiedy powstały osiedla 1000-lecia, Żytniej, Warszawskiej czy Młynarskiej. SSM słynie z tego, że, tworząc swoje zabudowania na terenach oddalonych od centrum miasta, zapewnia solidne zaplecze usługowo-handlowe z pawilonami, przedszkolami, przychodniami, garażami i osiedlowymi domami kultury. Obecne zasoby spółdzielni to 64 nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi, 11 nieruchomości zabudowanych budynkami usługowo-handlowymi oraz 34 nieruchomości garażowe.
Za całokształt osiągnięć siedleckiej spółdzielni został przyznany medal Pro Masovia. W imieniu Marszałka Adama Struzika prezesowi SSM Romanowi Oklińskiemu medal wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
– Każde miasto, które dąży do statusu przyjaznej aglomeracji, powinno mieć w swoich strukturach taką spółdzielnię, dla której nie będzie liczył się czysty zysk, ale interesy i komfort mieszkańców. Tymi właśnie wartościami kieruje się pan prezes i inne osoby zarządzające Siedlecką Spółdzielnią Mieszkaniową. Dla nich właśnie zawsze najważniejsza była inwestycja w bezpieczeństwo i stabilne warunki mieszkaniowe siedlczan, ale i troska o szeroki dostęp do placówek handlowych i usługowych. Samorząd Województwa Mazowieckiego przykłada ogromną wagę do tego, by wszyscy Mazowszanie, bez względu na miejsce zamieszkania, cieszyli się przynależnością do tak wspaniałego regionu – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.
Królewny i królewicze
Takim mianem określa się absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach. W sobotę już po raz 8. odbył się zjazd absolwentów jednej z najstarszych szkół w mieście, początkowo funkcjonującej jako Żeńska Szkoła Handlowa. „Królówka” jest jednym z najważniejszych punktów edukacyjnych na mapie nie tylko Siedlec, ale i całego Mazowsza.
Podczas zorganizowanych 14 września uroczystości jubileuszowych 115-lecia funkcjonowania i 100-lecia upaństwowienia placówki, członek zarządu Janina Ewa Orzełowska przekazała przyznany szkole przez marszałka Adama Struzika medal Pro Masovia, za wieloletnią służbę mieszkańcom Mazowsza i wychowanie wielu wspaniałych absolwentów.
– Cieszę się, że mogę brać udział w tym niezwykłym wydarzeniu. 115 lat historii szkoły jest zapisane w Was, absolwentach „Królówki”. Po wielu latach wciąż z serdecznością wypowiadacie się o kadrze nauczycielskiej, która wprowadzała Was w dorosłość. Są tu z nami absolwenci, którzy swoją maturę pisali w latach 50., jak i pan Maciej Kublikowski – jeden z pierwszych męskich uczniów, po przemianowaniu profilu tej placówki. Wszyscy jesteście historią nie tylko tej szkoły, ale też tego miasta. To Liceum było, jest i będzie jednym z najważniejszych punktów edukacyjnych w naszym regionie – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. Św. Stanisława B.M. Następnie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy na ścianie Państwowego Archiwum w Siedlcach, gdzie w latach 1934–1939 mieściła się siedziba szkoły. Część oficjalna i artystyczna uroczystości odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego. Obchody zwieńczyły sentymentalne spotkania w dawnych klasach, wspólny obiad i bal absolwentów w restauracji „Lukrecja”.
Liczba wyświetleń: 287
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.