Aktualności

Najlepsze z najlepszych - liderki wiejskie 2019

2019.09.20 11:40 , aktualizacja: 2019.09.20 14:37

Autor: Marcin Rzońca (RW), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Zdjęcie zbiorowo Zwycięska szóstka - trzecia...
  • Sala egzaminacyjna Elementem konkursu był test...
  • Obrady komisji W skład komisji w konkursie...

Sołtys wsi Nowe Podole od 1987 roku. Radna Gminy Wilga trzech kadencji. Ławnik Sądu Rejonowego. Przewodnicząca KGW w Wildze. Oto Wanda  Kabala – najaktywniejsza liderka wiejska 2019!

 

Najlepsza szóstka

Komisja Konkursowa tradycyjnie miała twardy orzech do zgryzienia. Do Warszawy przyjechało 17 wspaniałych liderek swoich lokalnych społeczności, aktywistek, działaczek społecznych, sołtysek i szefowych kół gospodyń wiejskich. Okazją do spotkania był konkurs na najaktywniejszą liderkę wiejską Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.  Panie zdawały test wiedzy o Mazowszu i Unii Europejskiej, później była rozmowa oceniająca i analiza nadesłanych materiałów konkursowych.

 

Komisja po naradach zdecydowała o rozstrzygnięciu tegorocznego konkursu:

 

  • I miejsce –Wanda Kabala gm. Wilga – 6tys. zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • II miejsce – Dorota Jastrzębska gm. Wiśniew – 5tys. zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • III miejsce – Marta Krusiewicz gm. Jakubów – 4 tys. zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • IV miejsce – Zuzanna Baranowska – Lemmen gm. Gostynin – 2,2 tys. zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • V miejsce – Magdalena Walijewska gm. Myszyniec – 1,5 tys. zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej,
  • VI miejsce – Magdalena Poświata gm. Joniec – 1000 zł, w tym 500 zł nagrody indywidualnej.

 

– Wszystkie Panie zasłużyły na wielkie brawa za swoją dotychczasową pracę – podkreślała przewodnicząca komisji konkursowej Bożena Mistygacz (ubiegłoroczna zdobywczyni tytułu „Najaktywniejsza liderka wiejska”) – Wszystkie otrzymują upominki KSOW, ale już taka niewdzięczna rola komisji konkursowej, że musieliśmy dokonać wyboru. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ogromu pracy i zaangażowania wszystkich uczestniczek.

 

Sylwetki

Wanda Kabala ma 71 lat i jest najdłużej urzędującym sołtysem w gminie Wilga. Współpracownicy określają ją jako wulkan energii, a ciekawostką jest fakt, że tuż przed siedemdziesiątką przeszła kurs komputerowy i dziś jest entuzjastką Facebooka.

 

Dorota Jastrzębska z kolei sołtysuje drugą kadencję w Helenowie i jest szefową KGW „Dwórki Heleny”, a jej sołectwo w tym roku zajęło III miejsce w konkursie na najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Marta Krusiewicz urzekła komisję konkursową mnogością projektów prowadzonych w sołectwie Ludwinów (tegoroczne najaktywniejsze sołectwo KSOW), KGW, OSP i Stowarzyszeniach Przyjaciół Gminy Jakubów oraz Stowarzyszeniu na rzec Dzieci i Społeczności Wiejskich „Jędrek”.

 

Zuzanna Baranowska – Lemmen ma 22 lata, ale z przebojem weszła na obrady komisji i zdobyła komplet punktów w rozmowie konkursowej. Mimo młodego wieku jest już sołtysem wsi Kluski, Przewodniczącą KGW „Działamy Razem” i Prezesem Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Kluska.


Magdalena Anna Walijewska pracuje w powiatach przasnyskim i ostrołęckim i jest nierozerwalnie związana ze Związkiem Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” i Lokalną Grupą Działania „Kurpsie Razem”.

 

Magdalena Poświata (w latach ubiegłych zdobyła już II miejsce w konkursie na najaktywniejszą liderkę KSOW) nadal sołtysuje we wsi Joniec Kolonia i aktywnie działa w Stowarzyszeniu Kreatywnych Kobiet „Na obcasach”.

 

Okazją do spotkania marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika z tegorocznymi laureatkami konkursu będzie najbliższy II Mazowiecki Kongres Aktywizacji Sołectw już 3 października w Otrębusach.

Wszystkim uczestniczkom dziękujemy, a laureatkom gratulujemy!

Liczba wyświetleń: 397

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.