Aktualności

Niedzielne imprezy integracyjne na Mazowszu

2019.09.24 09:45 , aktualizacja: 2019.09.24 10:52

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Podczas pikniku w...
  • W uroczystościach II Dni...
  • Podczas imprezy...
  • Samorząd Mazowsza...
  • Na dożynkach w Paprotni...
  • Mieszkańcy licznie zebrali...
  • Słowa podziękowania i...
  • Jubileusz jest ważny dla...
  • Wielu mieszkańców pamięta...
  • Mieszkańcy Starych Szpaków...

Kolejny wrześniowy weekend na Mazowszu obfitował w wydarzenia integrujące mieszkańców. Podczas imprez w Starych Szpakach (pow. łosicki), Paprotni (pow. siedlecki) oraz w Pustelniku (pow. miński) samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Jubileusz w Starych Szpakach

 

W niedzielę 22 września jubileusz 50-lecia istnienia świętowała Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Starych Szpakach. Mieszkańcy niewielkiej miejscowości tłumnie przybyli na uroczystą mszę świętą, po której odsłonięta została tablica pamiątkowa. Następnie w budynku szkoły podstawowej odbyły się uroczystości jubileuszowe. Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wręczyła proboszczowi Sławomirowi Harcianiukowi medal Pro Masovia i pamiątkowy dyplom, przyznane przez marszałka Adama Struzika.

 

­–Ta świątynia to kawałek historii miejscowości. Niektórzy z obecnych byli świadkami wbicia pierwszej łopaty pod budowę tego skromnego, jednak jakże pięknego kościoła. Jubileusz ma także istotny wymiar integracyjny dla mieszkańców – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.

 

Święto plonów w Paprotni

 

Trwa sezon dożynkowy na Mazowszu. W niedzielę 22 września to mieszkańcy Paprotni zebrali się, by wspólnie dziękować za tegoroczne zbiory. Impreza rozpoczęła się od mszy świętej w lokalnym kościele, skąd na plac parafialny ruszył barwny korowód dożynkowy. Uczestnicy zgodnie z tradycją podzielili się chlebem, a zwieńczeniem części oficjalnej było wręczenie odznaczeń parom z terenu gminy z najdłuższym stażem małżeńskim.

W programie dożynkowego świętowania znalazło się wiele atrakcji. Odbył się pokaz kulinarny „Smaki pierogowe”, połączony z darmową degustacją. Na najmłodszych czekały liczne gry i zabawy. W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły Taktyka i Bayera.

 

– To kolejne dożynki na Mazowszu, w których mam przyjemność uczestniczyć. Za każdym razem na twarzach mieszkańców dostrzegam uśmiech i radość wynikające z możliwości spędzenia czasu w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Nie inaczej jest też tutaj w Paprotni. Wszyscy bawicie się wspólnie i wspólnie dziękujecie za zebrane plony. Ja natomiast dziękuję Państwu za całoroczna pracę, bo wiem, jak ciężki to był rok dla rolników. Mazowiecki samorząd docenia pracę wszystkich, których aktywność przyczynia się do rozwoju naszego regionu – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.

 

II Dni Kultury Pustelnickiej

 

Swoje święto pustelnicka społeczność zorganizowała już po raz drugi. Ważnym punktem spotkania było poświęcenie kapliczki przy budynku ochotniczej straży pożarnej. Na placu przy OSP Pustelnik, miejscowi twórcy, koła gospodyń wiejskich oraz druhowie z OSP prezentowali swoje wyroby. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa przepięknych ludowych serwetek. Rozstrzygnięto też konkurs na „Najpiękniejszą kompozycję darów ogródka”. Podczas degustacji – na stołach królowała pustelnicka specjalność: pyzy ziemniaczane z białym serem. Za część artystyczną odpowiadały m.in. przedszkolaki z lokalnej placówki. Atrakcją dla mieszkańców była także loteria fantowa, w której nagrodą był telewizor. Cały dochód z imprezy trafił na zakup strażackiego samochodu dla OSP Pustelnik.

 

– Dni Kultury Pustelnickiej są organizowane dopiero po raz drugi, a już zdążyły zdobyć sympatię licznych gości. Wydarzenie to zostało zainicjowane i skutecznie zrealizowane przez samych mieszkańców, a taka aktywność jest szczególnie cenna dla całego Mazowsza. Cieszę się, że potraficie Państwo brać sprawy w swoje ręce, organizować się, integrować, ale też efektywnie promować. To wpływa ożywczo na rozwój naszego regionu – zaznaczyła Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 284

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.