Aktualności

Statuetki Norwidowskie wręczone!

2019.09.24 10:35 , aktualizacja: 2019.09.24 12:00

Autor: Justyna Michniewicz (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski wręcza statuetkę Adamowi Myjakowi Adam Myjak odbiera...
Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski stoi na scenie, wita gości wydarzenia Przewodniczący Sejmiku...
marszałek Adam Struzik stoi przed uczestnikami wydarzenia, mówi słowo wprowadzenia O tym, jak ważne miejsce w...
Wiesław Myśliwski po otrzymaniu nagrody wraca na swoje miejsce Wiesław Myśliwski – laureat...
Janusz Wawrowski stoi na scenie, trzyma w ręku kwiaty, za nim stoją pozostali laureaci nagród norwidowskich Janusz Wawrowski – laureat...
artysta Leon Tarasewicz dziękuje za nadrodę w katyegorii sztuki plastyczne Leon Tarasewicz – laureat...
dyrektor Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury Alicja Przerazińska odbiera nagrodę w imieniu Krystyny Jandy W imieniu Krystyny Jandy...
Adam Myjak z żoną siedzą pośród innych uczestników wydarzenia Adam Myjak, laureat nagrody...

Krystyna Janda, Wiesław Myśliwski, Leon Tarasewicz i Janusz Wawrowski zostali laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019. Nagrodę „Dzieło życia” odebrał Adam Myjak.

 

Nazwiska laureatów ogłosili, podczas gali na zamku Królewskim w Warszawie, przewodniczący kapituł: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek. Statuetki wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

 

– Przez ostatnie 18 lat nagrodziliśmy 81 twórców, tworzących, mieszkających na Mazowszu, ludzi bez których kultura polska, kultura Mazowsza byłaby znacznie uboższa – powiedział przewodniczący Ludwik Rakowski.

 

O tym,  jak ważne miejsce zajmuje kultura mówił marszałek Adam Struzik.

– Bez wątpienia tym, co odciska niezwykłe piętno na naszym życiu i rozwoju jest kultura. Mazowsze jest swoistym obszarem bogactwa w tej dziedzinie, zarówno jeśli chodzi o tradycje, przeszłość, korzenie, które mamy, ale również, jeśli chodzi o tę część współczesną, która na naszych oczach powstaje.

 

„Dzieło życia”

Tegoroczną statuetkę za całokształt twórczości odebrał rzeźbiarz i znakomity pedagog, jeden z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyk współczesnej sztuki polskiej – Adam Myjak.

 – Czuję się ogromnie zaszczycony, wzruszony. To dzieło prof. Gawrona [statuetka – red.], mojego przyjaciela, postawię i będę patrzył na to swoje „Dzieło życia”, ale pod jednym warunkiem – to nie koniec jeszcze – zaznaczył laureat.

 

Teatr

W tej kategorii nagrodę otrzymała Krystyna Janda – jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek – doceniona za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral. Sztukę można zobaczyć w Teatrze Polonia w Warszawie.

– Proszę mi wybaczyć, ale jestem na scenie i nie mogę być z Państwem – przekazała Krystyna Janda w liście. – Ta nagroda dodaje sensu i znaczenia wszystkim naszym artystycznym poczynaniom i dzisiejszym i tym w przyszłości. Bardzo za to dziękuję – dodała aktorka.

 

Literatura

Za najlepszą książkę 2018 roku uznano „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego. Każda powieść tego autora staje się literackim wydarzeniem.

 – Norwidowe przesłanie, jakie płynie z nagrody jest mi bardzo bliskie – wyznał laureat.  – To Norwid moim zdaniem jest prekursorem tej literatury XX i XXI w., której credo, mówiąc najkrócej, brzmi: słowo i myśl. Tym bardziej dziękuję za obdarzenie tą nagrodą mojego „Ucha igielnego”.

 

Sztuki plastyczne

W dziedzinie sztuk plastycznych Nagrodę im. Norwida otrzymał Leon Tarasewicz – artysta odkrywający nowe oblicza malarstwa. Doceniony został za wystawę „Jerozolima”, prezentowaną w Galerii Foksal w Warszawie.

 – Dziękuję władzom Mazowsza, że tak podtrzymują kulturę. Spróbuję to podpowiedzieć w Białymstoku – powiedział Leon Tarasewicz.

 

Muzyka

Muzyczny Norwid trafił do Janusza Wawrowskiego – wirtuoza skrzypiec – który odebrał statuetkę za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”.

– Dziękuję Ludomirowi Różyckiemu, że coś takiego napisał, że coś takiego udało się odnaleźć po 75 latach, bo to jest koncert, który w 1944 r. nie został ukończony poprzez rzeczy, które się tutaj działy na terenie Warszawy. Dla mnie było fascynujące dać światu na nowo ten koncert, oczywiście również z całą ekipą, która go rekonstruowała.

 

Nagroda

Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł. W tym roku do laureatów trafiły statuetki w nowym kształcie. Ich autorem jest prof. Piotr Gawron. Wykonano je z brązu. Osadzone są na marmurowym postumencie. Przedstawiają drzewo o silnych korzeniach. Pień drzewa jest w kształcie kolumny w porządku jońskim. W koronie drzewa umieszczone są napisy: Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida 2019 (przód) i Samorząd Województwa Mazowieckiego (tył).

Liczba wyświetleń: 374

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.