Aktualności

Pilotażowy projekt nietypowych szkoleń jazdy samochodem dla seniorów ale i młodych kierowców

2019.09.25 14:35 , aktualizacja: 2019.09.25 14:51

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Za realizację zajęć...
  • Pamiątkowe zdjęcie...
  • Sześciogodzinne szkolenie...

30 starszych kierowców z Ciechanowa i okolic próbowało 23 września swoich sił za kierownicą na Torze Modlin pod Warszawą. To pilotażowy projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego kierowany do kierowców powyżej 55. roku życia. W sumie bierze w nim udział niemal 700 osób z całego Mazowsza. Lada moment podobne szkolenia przejdą młodzi kierowcy: 18–24 lata.

 

Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem – m.in. w takich zajęciach wzięli udział kierowcy z Ciechanowa. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych na drodze i zmniejszenie ich udziału w statystykach wypadków.

 

– Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga ciągłych działań. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwu służy nie tylko odpowiednia infrastruktura i rozwiązania prawne, ale równie ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań na drodze i uświadamianie zagrożeń – mówi marszałek Adam Struzik. – Dodatkowe szkolenia kierujemy do dwóch grup: osób nieco starszych, które nie zawsze uświadamiają sobie, że ich sprawność za kierownicą zmienia się wraz z wiekiem, i do osób młodych, które nie mają jeszcze doświadczenia, a często przeceniają swoje umiejętności.

 

To kolejne przedsięwzięcie wspierające bezpieczeństwo ruchu drogowego prowadzone przez samorząd Mazowsza. Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana do uczniów podstawówek i przedszkolaków już przynosi efekty. Teraz edukację o bezpieczeństwie w ruchu drogowym mają okazję przejść zarówno starsi, jak i młodzi kierowcy.

 

Uświadomić sobie ograniczenia – szkolenia dla seniorów

 

Sześciogodzinne szkolenie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację na drodze w szczególnych warunkach, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy.

 

W praktyce mają okazję sprawdzić, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonują się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy.

 

Uczestnicy nie kryli zadowolenia i podkreślali, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.

 

Program powstał z inicjatywy samorządu Mazowsza. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

 

Pokora przede wszystkim – zajęcia dla młodych kierowców

 

Grupą, w której nadal jest notowany ponadprzeciętny udział w wypadkach drogowych, są młodzi kierowcy. Dlatego samorząd Mazowsza chce również im zapewnić wsparcie w postaci zdobycia dodatkowej wiedzy i praktycznych doświadczeń, wskazówek z uwzględnieniem współczesnej techniki motoryzacyjnej.

 

Dla osób pomiędzy 18. a 24. rokiem życia również zostały zaplanowane tego typu szkolenia. Na całym Mazowszu weźmie w nich udział 640 młodych kierowców. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie rusza nabór na uczestników z subregionu ciechanowskiego.

 

Program tych zajęć szczególnie uwzględnia psychologiczne aspekty ryzyka prowadzenia pojazdów przez młodych kierowców. Bezpieczeństwo na drogach uzależnione jest od wielu czynników, a niektóre z nich to emocjonalność i choćby poziom doświadczenia kierowców, ale nade wszystko kwestia świadomości zagrożeń.

 

Podczas szkolenia młodzi stażem kierowcy otrzymują szansę zetknięcia się w sposób praktyczny, wręcz doświadczalny z tematem granic bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Oni również będą mieć zajęcia z psychologiem, podczas których poznają zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdu po alkoholu czy środkach psychoaktywnych. Poza tym będą rozmawiać o specyfice ruchu drogowego w Polsce, strukturze zagrożeń i o odpowiedzialności za siebie oraz za innych użytkowników dróg.

Liczba wyświetleń: 290

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.