Aktualności

Pierwsza na świecie elektrownia z grafenem

2019.09.27 10:55 , aktualizacja: 2019.09.27 11:41

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • jeden z paneli fotowoltaicznych Pionierskim rozwiązaniem...
  • zgromadzeni na farmie uczestnicy W otwarciu inwestycji...
  • panel fotowoltaiczny z boku Panele fotowoltaiczne...
  • panel fotowolaiczny od spodu Elektrownia jest w stanie...
  • uczestnicy wydarzenia oglądają ogniwa Decyzją zarządu województwa...
  • ogniwo fotowoltaiczne Inwestycja pozwoli...
  • kolejny panel fotowoltaiczny Beneficjentem projektu są...

W Feliksowie koło Sochaczewa powstała pierwsza na świecie elektrownia fotowoltaiczna z ogniwami PV GRAF, w której zastosowano grafen według polskiego patentu. Grafen to materiał innowacyjny, posiadający dużo większą efektywność i wytrzymałość niż dotychczas używane tworzywa. Inwestycja została zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu.

 

W uroczystym otwarciu inwestycji Samorząd Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik oraz radny województwa Mirosław Adam Orliński.

 

Wolnostojąca Instalacja Fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 4,5 ha. Ustawiono w niej blisko 7 tys. modułów, które wytwarzają w sumie 1,8 MW (dwa razy po 0,9 MW). Z uzyskanej w elektrowni energii korzystać będą przedsiębiorcy. Moduły fotowoltaiczne zainstalowano na palach wbitych w ziemię, dzięki temu elektrownia zajmuje zaledwie 0,13 proc. powierzchni biologicznie czynnej, czyli w minimalnym stopniu ingeruje w środowisko. Tym co wyróżnia projekt jest wykorzystanie innowacyjnych modułów PV GRAF. Jak zapewniają beneficjenci TRADE-WAT Jeznach Sp.j oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe JEZNACH Sp.j., dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy rocznie prawie dwa tysiące ton w emisji dwutlenku węgla. Gratulacje realizacji inwestycji złożył m.in. marszałek Adam Struzik.

 

– Jesteśmy świadkami ogromnego sukcesu pod wieloma względami. W czasach gdy zmiany klimatu nabierają tempa musimy działać natychmiast, aby położyć kres niszczeniu naszej planety. Jestem przekonany, że elektrownie takie jak ta w Feliksowie, to krok we właściwą stronę. Inwestycja jest także dowodem, że polska myśl technologiczna, polscy naukowcy i inżynierowie są na najwyższym światowym poziomie – mówił marszałek.

 

Budowa elektrowni kosztowała 7,7 mln zł, z czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach działania 4.1 Odnawialne źródła energii, typ projektów: „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” RPO WM 2014–2020.

 

Liczba wyświetleń: 809

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.