Aktualności
Bezpieczni za kierownicą bez względu na wiek
2019.09.27 13:50 , aktualizacja: 2019.10.02 09:42
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
24 starszych kierowców z subregionu siedleckiego i okolic próbowało już swoich sił za kierownicą na Torze Modlin pod Warszawą. Lada moment takie szkolenie przejdzie 48 kolejnych osób. To pilotażowy projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego kierowany do kierowców powyżej 55. roku życia. W sumie bierze w nim udział niemal 700 osób z całego Mazowsza. Podobne szkolenia czekają również na młodych kierowców między 18. a 24. rokiem życia. Ci z subregionu siedleckiego wezmą udział w zajęciach 26 października.
Nabór przeprowadzi siedlecki WORD.
Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem – m.in. w takich zajęciach wzięli udział kierowcy z Siedlec i powiatu siedleckiego. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych na drodze i zmniejszenie ich udziału w statystykach wypadków.
Uświadomić sobie ograniczenia – szkolenia dla seniorów
Sześciogodzinne szkolenie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację na drodze w szczególnych warunkach, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy.
W praktyce mają okazję sprawdzić, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonują się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy.
– Poprawa bezpieczeństwa osób starszych – również w ruchu drogowym – to niezwykle ważna kwestia. Cieszę się, że jako samorząd Mazowsza podjęliśmy sięrealizacji tego przedsięwzięcia. Olbrzymie zainteresowanie i opinie osób, które szkolenie to mają już za sobą, są sa dla nas poytwierdzeniem, że pomysł jazd dla osób starszych to strzał w dziesiątkę– podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Uczestnicy nie kryli zadowolenia i podkreślali, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.
Program powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.
Pokora przede wszystkim – zajęcia dla młodych kierowców
Grupą, w której nadal jest notowany ponadprzeciętny udział w wypadkach drogowych, są młodzi kierowcy. Samorząd Mazowsza chce również im zapewnić wsparcie w postaci zdobycia dodatkowej wiedzy i praktycznych doświadczeń, wskazówek z uwzględnieniem współczesnej techniki motoryzacyjnej.
– Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo to nie tylko odpowiednia infrastruktura i rozwiązania prawne, ale też kształtowanie prawidłowych zachowań na drodze i uświadamianie zagrożeń – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Według nas takich dodatkowych zajęć potrzebują m.in. młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, a często przeceniają swoje umiejętności.
Dla osób pomiędzy 18. a 24. rokiem życia również zostały zaplanowane tego typu szkolenia. Na całym Mazowszu weźmie w nich udział 640 młodych kierowców. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach rusza nabór na uczestników z subregionu siedleckiego, którzy w sobotę – 26 października – będą mogli sprawdzić się na Torze Modlin.
Program tych zajęć szczególnie uwzględnia psychologiczne aspekty ryzyka prowadzenia pojazdów przez młodych kierowców. Bezpieczeństwo na drogach uzależnione jest od wielu czynników, a niektóre z nich to emocjonalność i choćby poziom doświadczenia kierowców, ale nade wszystko kwestia świadomości zagrożeń.
Podczas szkolenia młodzi stażem kierowcy otrzymują szansę zetknięcia się w sposób praktyczny, wręcz doświadczalny, z tematem granic bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Oni również będą mieć zajęcia z psychologiem, podczas których poznają zagrożenia wynikające z prowadzenia pojazdu po alkoholu czy środkach psychoaktywnych. Poza tym będą rozmawiać o specyfice ruchu drogowego w Polsce, strukturze zagrożeń i o odpowiedzialności za siebie oraz za innych użytkowników dróg.
To kolejne działanie wspierające bezpieczeństwo ruchu drogowego prowadzone przez samorząd Mazowsza. Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana do uczniów podstawówek i przedszkolaków już przynosi efekty. Teraz edukacja o bezpieczeństwie w ruchu drogowym mają okazję przejść starsi i młodzi kierowcy.
Liczba wyświetleń: 296
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.