Aktualności

O szablę komendanta

2019.09.30 11:40 , aktualizacja: 2019.10.08 14:54

Autor: Michał Stańczak, Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pobierz: Zwyciężczyni oraz Agnieszka...
  • Pobierz: Szablę komendanta dla...
  • Pobierz: Pokaz wozów strażackich –...

W Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku odbył się finał VIII edycji konkursu literacko-historycznego „O szablę komendanta” organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku i Stowarzyszenie Patria Polonia. Konkurs honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Tegoroczne hasło: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – system sprawdzony w ogniu dotyczyło Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Organizacja ta to nie tylko strażnica i sprzęt. O sile formacji decyduje zaangażowanie rzeszy ochotników – kobiet i mężczyzn – gotowych stawić się na alarm i wyjechać na akcję – powiedziała Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

 

Duża wiedza startujących

W tym roku jury wybierało zwycięzców spośród autorów prac zgłoszonych przez szkoły z terenu województwa mazowieckiego. W pracach znalazło się sporo opowieści rodzinnych, zasłyszanych od dziadków. To pokazuje jak długa jest tradycja, jak silnie zakorzeniona w małych społecznościach. Uczniowie popisali się też wiedzą na temat OSP - docierali nawet do trudnodostępnych źródeł. Hasło nawiązujące do postawy Muszkieterów zostało pięknie przełożone na lokalne historie. Najlepiej z tematem poradziła sobie Klaudia Jóźwiak z III LO w Płocku, która odebrała pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęła Julia Jaworska z Borkowa Kościelnego, trzecie Zuzanna Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku.

Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Płocku. Upominki dla zwycięzców oraz specjalne dyplomy od marszałka Adama Struzika dla dyrektorów szkół wręczył Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Szabla dla najlepszych

W tegorocznej edycji konkursu symboliczną szablę za najlepsze działania w duchu patriotyczno-historycznym otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku. Replikę ufundował Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej i Starostwo Powiatowe w Płocku.

 

Uczestnicy konkursu wysłuchali też chóru ASBeek Państwowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Płocku pod kierownictwem Andrzeja Sitka oraz obejrzeli zabytkowe auta strażackie. Atrakcją był również pokaz Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce.

 

Liczba wyświetleń: 338

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.