Aktualności
Mazowsze na Smakach Regionów
2019.10.03 15:30 , aktualizacja: 2019.10.03 16:00
Autor: Agnieszka Maciołowska (RW), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Województwo Mazowieckie...
- Możliwa była degustacja...
- Przetwory owocowe z...
- Lauraci konkursu „Nasze...
- Stoisko Samorządu...
Mazowieccy producenci podbili targi Smaki Regionów w Poznaniu. Aż trzy medale i jedno wyróżnienie trafiły na Mazowsze. I cztery PERŁY w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.
Perły z Mazowsza
Województwo mazowieckie przywiozło do Poznania wiele smacznych produktów tradycyjnych. Na stoisku Mazowsza zaprezentowało się 6 firm z branży olejarskiej, pszczelarskiej, wędliniarskiej oraz przetwórstwa owocowo-warzywnego. Możliwa była degustacja nalewek, miodów oraz wędlin. Mazowieckie produkty podbiły podniebienia gości, co potwierdzają przyznane im nagrody i wyróżnienia.
Statuetkę „Perła 2019” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego zdobyli:
1. GPHU ,,Kowalski" Krzysztof Kowalski (Winniki) – za smalec ze świni złotnickiej białej,
2. Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski (Karniewo) – za kiełbasę podsuszaną z Karniewa,
3. Piekarnia Hanna Milewska – za chleb żytni z ziarnem,
4. Fanaberia Grażyna Leśniak - za barszcz chrzanowo-buraczany i sytochę.
Medale dla najlepszych
Kolejną ważną konkurencją, nagradzającą najlepsze produkty żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej, jest konkurs o Medal Targów Smaki Regionów organizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. Co roku do konkursu zgłaszanych jest kilkadziesiąt propozycji - tym większym zadowoleniem mogli cieszyć się zdobywcy medalu reprezentujący Mazowsze tj. firma „Zielono Mi” Agnieszka Jarosińska za produkt „borówka amerykańska – konfitura z kwiatem bzu”, firma „Eterno s.c.” Barbara Stelmach za „mazowieckie powidła śliwkowe” oraz firma Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. za produkt „nalewka staropolska świeża wiśnia”. Wyróżnienie otrzymał Krzysztof Kowalski za „smalec ze świni złotnickiej białej”.
Produkty regionalne są wciąż mało znane, często trudno dostępne w sklepach i sieciach handlowych, dlatego dzięki takim wydarzeniom jak Targi Smaki Regionów mamy szanse poznawać wyroby o oryginalnym smaku, od lat wytwarzane tymi samymi metodami i według tych samych receptur.
Targi Smaki Regionów były licznie odwiedzane przez smakoszy, wycieczki szkolne, ale przede wszystkim przez przedsiębiorców, m.in. właścicieli lokali gastronomicznych i handlowych, dla których jest to możliwość do nawiązania owocnej współpracy z dostawcami regionalnych przysmaków.
Koszty uczestnictwa zostały współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Działalność KSOW PROW 2014–2020 – 2019 rok”.
Liczba wyświetleń: 418
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.