Aktualności
Ekologia i służba zdrowia na Mazowszu z dofinansowaniem
2019.10.08 14:55 , aktualizacja: 2019.10.08 15:36
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Rozwój systemu dróg...
- Na terenie gminy Wiązowna...
- Mieszkańcy gminy Kampinos...
- W gminie Młodzieszyn...
- Mieszkańcy, korzystając z...
- Już niebawem w szpitalu...
- W placówce wdrożony będzie...
- Centrum zainwestuje środki...
Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego siedem projektów otrzyma ponad 17,1 mln zł dofinansowania ramach RPO WM 2014–2020. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.
– Są to bardzo potrzebne inwestycje. Dofinansowane zostaną projekty dotyczące służby zdrowia, ułatwiające pracę lekarzom, a pacjentom – umówienie się na wizytę. Ważne są też inwestycje związane z ekologią. Projekty dotyczące wymiany pieców w gminach są to tzw. projekty parasolowe, to znaczy, że zawieramy umowę z gminą, ale piece będą wymieniane w mieszkaniach prywatnych – mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
– Tym razem podpisujemy umowy na ponad 17,1 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Są to projekty takie jak rozwój ekologicznego transportu w gminie Wiązowna, ścieżki rowerowe oraz zdrowe i czyste powietrze w gminie Kampinos, Młodzieszyn i Raszyn. Cieszymy się z tych projektów, bo oznaczają one zarówno większą ochronę środowiska, jak i zmniejszenie kosztów ogrzewania mieszkań. Ważne są też inwestycje związane z informatyzacją służby zdrowia. To przede wszystkim ekonomia i zmniejszenie kolejek. Dużo prostsze i mniej czasochłonne będzie umówienie się na wizytę lekarską. Łatwiejszy będzie też dostęp do niezbędnej dokumentacji medycznej pacjenta z różnych placówek związanych z ochroną zdrowia. Dzięki tym inwestycjom zabezpieczone będzie wydawanie leków – jest to system bezpieczny, szybki i przede wszystkim bardzo ekonomiczny – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Rozwój ekologicznego transportu miejskiego w gminie Wiązowna
W ramach inwestycji na terenie gminy wybudowanych zostanie 12 km ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych oraz chodników. Powstaną one wzdłuż ulic: Duchnowskiej, Modrzewiowej, Dębowej, Kąckiej, Słonecznej, Pęclińskiej, Zamkowej, Krótkiej, Dworskiej, Armii Krajowej, Napoleońskiej i Lubelskiej. Roboty budowlane obejmą m.in.: przebudowę dróg, skrzyżowań, zjazdów, a także modernizację ogrodzeń przy posesjach. Zbudowane też zostaną nowe zatoki autobusowe, oświetlenie, oznakowania pionowe i poziome oraz odwodnienia ulic. Nowa sieć dróg rowerowych wraz z ciągami pieszo-rowerowymi połączy się w dwóch punktach z istniejącymi już trasami rowerowymi na terenie gminy Wiązowna, sześcioma przystankami publicznego transportu zbiorowego oraz z 49 obiektami użyteczności publicznej.
Realizacja projektu przyczyni się do redukcji emisji CO2 do atmosfery oraz zredukowania hałasu miejskiego poprzez zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego na rzecz ekologicznego transportu rowerowego.
Zdrowe i czyste powietrze w gminie Kampinos
W ekologię inwestuje również gmina Kampinos. Dzięki środkom unijnym przeprowadzona zostanie termomodernizacja budynku urzędu gminy. Oprócz tego w 48 budynkach jednorodzinnych wymienione będą źródła ciepła i wody użytkowej. W efekcie w domach pojawią się trzy instalacje fotowoltaiczne oraz 13 kotłów gazowych, 13 kotłów na pellet, 13 kotłów zasilanych płynnym gazem propan-butan, siedem powietrznych pomp ciepła, geotermalna pompa ciepła o gruntowym wymienniku poziomym, a także piec olejowy.
Lepsza jakość powietrza w gminie Młodzieszyn
Dzięki funduszom unijnym również mieszkańcy gminy Młodzieszyn wymienią swoje stare piece węglowe na piece nowoczesne i ekologiczne. W 54 budynkach mieszkalnych zainstalowane zostaną piece spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe. W ramach projektu w 27 budynkach zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz powietrzne pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej.
Fundusze unijne na wymianę pieców w gminie Raszyn
Przedmiotem projektu będzie wsparcie 33 indywidualnych gospodarstw domowych przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe urządzenia wykorzystujące paliwa gazowe i biomasę oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Jeden z budynków przejdzie też termomodernizację. Inwestycja obejmuje montaż 25 kotłów kondensacyjnych gazowych, siedem pieców na pellet oraz jednej pompy ciepła oraz trzech instalacji kolektorów słonecznych oraz ośmiu instalacji fotowoltaicznych.
Efektem projektu będzie obniżenie niskiej emisji, redukcja pyłów zawieszonych oraz emisji CO2. Ponadto mieszkańcy, korzystając z nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, będą ponosić mniejsze koszty związane z ogrzewaniem domów i zużyciem energii.
E-apteka w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie
Wsparcie z UE trafi również do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Już niebawem powstanie tu w pełni automatyczny system do sporządzania i wydawania leków cytostatycznych. Projekt obejmie zakup urządzenia do zlecania, produkcji i zarządzania lekami wraz z systemem informatycznym zapewniającym jego właściwe działanie oraz integrację z działającymi w szpitalu systemami informatycznymi. Zastosowanie tego typu rozwiązań umożliwi m.in.: przesyłanie elektronicznych recept, generowanie dowolnie zadanych analiz leków, monitorowanie stanów magazynowych i stanów apteczek oddziałowych, definiowanie schematów podawania leków dla konkretnych pacjentów oraz automatyczne powiadamianie o nieprawidłowościach w zleconej terapii.
Realizacja projektu przyczyni się do poprawy obsługi pacjenta, usprawni pracę farmaceutów szpitalnych i lekarzy, a także poprawi komunikację pomiędzy nimi.
Rozwój e-usług w SZPZLO Warszawa-Ochota
Z kolei Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota pozyskał fundusze unijne na wdrożenie e-portalu umożliwiającego pacjentom korzystanie z usług zdrowotnych przy wsparciu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wdrożony w przychodniach należących do SZPZLO Warszawa-Ochota „Portal e-usług” umożliwi pacjentom dostęp do nowych usług, tj.: e-rejestracja, e-recepta, e-wyniki czy e-przychodnia. Pacjent zyska w szczególności dostęp do kalendarza wizyt oraz możliwość wyboru przychodni czy lekarza. Będzie miał także opcję anulowania rezerwacji wizyty oraz zmiany terminu wizyty. Ponadto otrzyma SMS lub e-mail z przypomnieniem o zbliżających się terminach wizyt z informacją zwrotną o potwierdzeniu terminu. Poza tym dzięki portalowi uzyska dostęp do archiwalnych wyników badań.
E-usługi medyczne w szpitalu w Radzyminie
Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. – SPZOZ w Radzyminie zainwestuje środki unijne we wdrożenie e-usług medycznych. W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt teleinformatyczny m.in.: serwery, komputery, tablety a także oprogramowanie. Wdrożonych będzie sześć e-usług: e-obchód, e-wizyta, e-wypis, e-odpis, e-Medycyna Pracy, e-Kontrahent. Inwestycja umożliwi przeniesienie wszystkich działań w szpitalu na platformy elektroniczne (on-line).
Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Szpitalem Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Warszawie
Liczba wyświetleń: 319
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.