Aktualności
Sukces Mazowsza. Komitet Regionów przyjął opinię marszałka
2019.10.09 08:55 , aktualizacja: 2020.08.24 13:15
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Rekomendacja za pomyślne...
- Marszałek Adam Struzik:...
- Głosowanie podczas sesji...
- Sesja plenarna Komitetu...
- Przedstawiciele...
Sukces Mazowsza. We wtorek Komitet Regionów przyjął zalecenia dotyczące skutecznego projektowania strategii rozwoju regionalnego po 2020 r. Jednym ze zgłaszanych przez marszałka Adama Struzika zaleceń było uwzględnienie aktualnych podziałów statystycznych.
– To bardzo ważna decyzja. Teraz wszystko w rękach Komisji Europejskiej. Liczymy, że nasze sugestie spotkają się z jej aprobatą. To kluczowe, aby nowe programowanie zostało oparte na aktualnych wskaźnikach i uwzględniło aktualne podziały statystyczne. Tylko w ten sposób zaspokojone zostaną interesy zarówno regionów stołecznych, jak i tych regionalnych. Jest to decyzja przełomowa i moim zdaniem zamykająca absurdalną polityczną debatę o podziale administracyjnym Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W tej chwili w Brukseli trwają prace nad kształtem przyszłego programowania – polityki spójności po 2020 r. We wtorek marszałek Adam Struzik podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów przedstawił opinię z zaleceniami dotyczącymi skutecznego projektowania strategii rozwoju regionalnego po roku 2020. Opinia została przyjęta i zostanie przekazana do Komisji Europejskiej.
Ważnym elementem tego dokumentu jest apel o uwzględnienie nowego podziału statystycznego w kształtowaniu przyszłej polityki rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych UE po 2020. Dotyczy to zarówno Mazowsza (warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny), jak i kilku innych regionów unijnych – z Litwy, Węgier i Irlandii. Marszałek zwracał również uwagę na potrzebę opierania decyzji finansowych i strategicznych na aktualnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. Opieranie perspektywy finansowej zaplanowanej na lata 2021–2027 na danych z lat 2014–2016 zniekształca obraz rozwoju regionów.
Jak wynika z opublikowanego dziś na łamach Gazety Wyborczej sondażu Kantar dla Gazety Wyborczej, Gazeta.pl i TOK FM – 61 proc. ankietowanych jest przeciwnych podziałowi administracyjnemu Mazowsza, a spośród zwolenników partii rządzącej zaledwie 38 proc. opowiada się za tym pomysłem.
Głos miast i europejskich regionów
W Brukseli trwa (do 11 października) VXII Europejski Tydzień Miast i Regionów 2019. Przedstawiciele m.in. unijnych instytucji, europejskich samorządów (ponad 9 tys. osób) oraz eksperci i ponad 600 polityków szczebla lokalnego, regionalnego, krajowego i europejskiego bierze udział w ponad 400 warsztatach, debatach i wystawach. Podczas tej edycji wydarzenia rozmawiają m.in. o przyszłości polityki spójności po roku 2020, przyszłym długoterminowym budżecie UE, transformacji ekologicznej i cyfrowej europejskich regionów oraz skutkach brexitu.
Przyszłość polityki spójności
O przyszłości polityki spójności po roku 2020 rozmawiają europarlamentarzysta Krzysztof Hetman i marszałek Adam Struzik. Debata dostępna jest online. Zapraszamy do słuchania rozmowy.
Liczba wyświetleń: 504
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.