Aktualności

Mazowsze wprowadzi kartę dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

2019.10.10 11:45 , aktualizacja: 2019.10.10 12:44

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • członek zarządu województwa Elżbieta Lanc na konferecji prasowej mówiłą o rodzaju przewidywanych ulg O systemie przewidywanych...
  • Aleksander Kornatowski, dyrektor MCPS w Warszawie Dyrektor MCPS w Warszawie...
  • Konferencja prasowa, na pytania dziennikarzy odpowiadają burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski i radny wopjewództwa Piotr Kandyba Radny województwa Piotr...

Już od 1 stycznia ruszy pilotażowo Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100 proc. zniżkę w pociągach KM i WKD i duże ulgi w mazowieckich instytucjach kultury. Samorząd zamierza zaprosić do katalogu partnerów nie tylko samorządy, ale i mazowieckich przedsiębiorców.

 

Prace nad wprowadzeniem karty rozpoczęły się z inicjatywy rodziców i osób związanych zawodowo z dziećmi z niepełnosprawnością. Karta ma od 2020 r. obejmować preferencjami niepełnosprawne dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz opiekuna. Mazowsze byłoby pierwszym województwem wprowadzającym takie rozwiązanie.

 

– Naszym celem było wypracowanie systemu ulg, ale przede wszystkim stworzenie na Mazowszu jednego systemu, do którego mogą przystąpić nie tylko instytucje samorządu województwa, ale i samorządy lokalne oraz przedsiębiorcy i podmioty ekonomii społecznej czyli np. spółdzielnie socjalne – powiedziała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Obecnie trwają prace nad regulaminem, wzorem karty i katalogiem partnerów. Akces do projektu zgłosiły już instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego – teatry, muzea czy skanseny. Zniżki przez nie oferowane wyniosą od 50 proc.

 

Ulgi dotyczyłyby również środków transportu (w tej chwili – Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej). Do tej pory dzieciom z niepełnosprawnością i opiekunowi w KM ustawowo przysługiwała zniżka od 78 proc. Mazowiecka karta pozwoli skorzystać z bezpłatnych przejazdów, czyli 100-procentowej ulgi.

 

Do partnerów karty zapraszane są podmioty ekonomii społecznej – m.in. jadłodajnie, kawiarnie, sklepy i sklepy z rękodziełami.

 

– Zachęcamy również przedsiębiorców, by zaangażowali się w ten projekt. Chodzi przecież o to, by zaktywizować dzieci niepełnosprawne, ułatwić im dostęp do wydarzeń kulturalnych i różnego typu zajęć, ale też ułatwić życie ich rodzinom – zaznaczyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc

 

Na Mazowszu mieszka około 50 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Samorząd województwa planuje zabezpieczyć na pilotaż związany z wprowadzeniem Mazowieckiej karty dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością 2 mln zł.

 

 

Liczba wyświetleń: 526

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.