Aktualności
Druga edycja Mazovia Circular Congress za nami
2019.10.15 15:40 , aktualizacja: 2019.10.22 10:38
Autor: Agnieszka Jędrzejczak (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Kongres otworzył Marcin...
- Kim Tioa podczas...
- Dyskusja panelowa z...
- Eveline Lemke, Thinking...
- Jaimy Nijnens, YSE nt. mapy...
- Kamil Mikołajczyk z...
- Hubert Bukowski podczas...
- Od prawej: Agnieszka Sznyk...
- Paneliści podczas sesji...
- Paneliści w trakcie...
- Prezentacja Deko Eco...
- Sesja stolikowa World cafe...
- Uczestnicy World cafe...
- Uczestnicy podczas...
- Uczestnicy podczas...
- Uczestnicy podczas World...
- Prezentacja Jaspera...
- Dirk Aarts podczas...
- Kim Tioa podczas...
- Wyrazy poparcia dla...
- Warsztaty Food Waste –...
- Warsztaty Food Waste (2)...
Mazovia Circular Congress bez wątpienia można nazwać najbardziej inspirującym wydarzeniem z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego – jego uczestnicy poznali dobre praktyki biznesowe, unikatowe rozwiązania start-upów oraz doświadczenia miast, regionów, firm i instytucji z całego świata, a także realne korzyści płynące z transformacji w kierunku cyrkularnym.
Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. Jego celem było przedstawienie szerokich możliwości, jakie daje nam gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Przede wszystkim skupiono się na przybliżeniu wyzwań, jakie globalna gospodarka – poprzez nowe technologie, konsumpcjonizm, zmiany klimatyczne i społeczne, a także dynamiczny rozwój miast – stawia przed nami, wymuszając przemiany w tradycyjnych modelach biznesowych
Międzynarodowa wymiana doświadczeń
Kongres rozpoczęła dyskusja z udziałem Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, Juha Tapio Ottmana, Ambasadora Finlandii, Stefana Gullgrena, Ambasadora Szwecji oraz Lukasa Schifferle, dyrektora ds. gospodarczych i naukowych w Ambasadzie Szwajcarii. Podzielili się oni doświadczeniami swoich krajów we wdrożeniu gospodarki obiegu zamkniętego. Tę część programu podsumował Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który wspomniał o rozwiązaniach oraz narzędziach finansowych będących w posiadaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego:
– Jesteśmy w stanie jako samorząd tak ukształtować politykę spójności na obszarze województwa, aby wspierać koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Zwłaszcza że widzimy zainteresowanie tym tematem oraz olbrzymie zaangażowanie nie tylko przedsiębiorców, ale również organizacji pozarządowych – powiedział dyrektor Podgórski.
Gospodarka cyrkularna napędza innowacje
Najwięksi międzynarodowi eksperci ds. zrównoważonego rozwoju reprezentujący różne branże dyskutowali o palących kwestiach nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym. O tym, jak gospodarka cyrkularna napędza innowacje, wzrost gospodarczy i ochronę klimatu opowiedziała Eveline Lemke – założycielka Thinking Circular, ekspertka w dziedzinie energii, surowców i ekoprojektowania, była minister zielonej gospodarki i wiceminister-prezydent w Nadrenii-Palatynacie. Jasper Dalhuisen z Ministerstwa Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności Królestwa Niderlandów, wiceprzewodniczący Wspólnej Grupy Roboczej ds. Rolnictwa i Środowiska przedstawił proces przejścia holenderskiego rolnictwa w kierunku cyrkularnym. Jaimy Nijnens, konsultant ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w YSE zaprezentował mapę drogową dla cyrkularnych modeli biznesowych. Natomiast Agata Czachórska, kierująca projektem Circular IKEA Poland, pasjonatka zrównoważonego rozwoju, od lat związana z CSR, przedstawiła cyrkularne inspiracje od IKEA oraz możliwości, jak w prosty sposób można nadać kolejne życie rzeczom, które na co dzień zalegają u każdego z nas w domu. Kim Tjoa, założyciel platformy sharingowej dla biznesu FLOOW2, lider ekonomii współdzielenia przedstawił ponadczasowe, cyrkularne rozwiązania redukcji odpadów.
– Wdrożenie koncepcji circular economy będzie wymagało coraz większej świadomości społecznej i dużego zaangażowania ze strony nas wszystkich. Dlatego chcemy wykorzystać każdą okazję, aby móc na ten temat rozmawiać, czerpać wiedzę, dzielić się doświadczeniami, nawzajem się inspirować oraz kreować działania, które ułatwiałyby realizację zamierzeń GOZ – podkreślił Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM.
Buty z liści ananasa? Praktyczne rozwiązania
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się sesje stolikowe oraz warsztaty poświęcone Circular Cities, Food Waste oraz polskim cyrkularnym start-upom, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się z konkretnymi rozwiązaniami firm oferujących technologie czy usługi cyrkularne. Można było dowiedzieć się m.in. jak korzystać z ciekawych i trwałych alternatyw dla skóry naturalnej, którą jest skóra z liści ananasa, używana przez firmę Bohema Clothing do produkcji ręcznie wykonywanych butów. Ciekawostką jest, że podczas produkcji włókien na buty – produktem ubocznym jest biomasa, której rolnicy używają jako organicznego nawozu. Innym przykładem alternatywy dla skóry zwierzęcej i syntetycznej jest Skóra Bio2Materials, do produkcji której wykorzystuje się wytłok jabłkowy – największy odpad organiczny z przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce, który w sezonie wytwarzany jest w ilości około 500 ton na dobę. Uczestnicy mogli też dowiedzieć się, w jaki sposób przetwarzane są odpady kawowe na ekologiczny brykiet, a na przykładzie aluminiowej puszki poznali szczegóły obiegu surowców permamentnych. Ciekawa okazała się też prezentacja, jak można wykorzystać zazwyczaj wyrzucane elementy roślin, np. korzonki selera... to świetny materiał na „spaghetti” czy sos. To tylko kilka z wielu unikatowych inspirujących rozwiązań, o których uczestnicy mogli posłuchać podczas sesji warsztatowej.
Kongres odbywał się w ramach Circular Week 2019 - międzynarodowej inicjatywy skupiającej różne grupy interesariuszy wokół idei gospodarki obiegu zamkniętego – i był jego kulminacyjnym wydarzeniem.
Liczba wyświetleń: 420
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.