Aktualności

Ogólnopolska konferencja „Przyroda wyzwaniem dla kultury. Społeczności lokalne wobec obszarów chronionych”

2019.10.21 12:00 , aktualizacja: 2019.10.21 14:08

Autor: Jarosław Warzywoda (PE), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Sesja plenarna konferencji...
  • Podczas sesji plenarnej...
  • Wygłoszono łącznie 28...
  • Drugi dzień konferencji...
  • Celem sesji terenowej było...
  • Program wyprawy obejmował...

XIII Konferencja z cyklu "Ekologia Humanistyczna" pt. „Przyroda wyzwaniem dla kultury. Społeczności lokalne wobec obszarów chronionych” odbyła się 16-17 października w Warszawie i Kampinoskim Parku Narodowym. Organizatorem był Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW, przy współpracy Instytutu Badawczego Leśnictwa, Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Patronami honorowymi konferencji byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Senacka Komisja Środowiska, Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe oraz Polskie Towarzystwo Leśne.

 

Sesja referatowa

 

Pierwszy dzień konferencji miał charakter sesji referatowej. Podczas obrad na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłoszono łącznie 28 referatów. Obrady przebiegały w równoległych sekcjach tematycznych: przyrodniczo-filozoficznej, społeczno-prawnej i edukacyjnej. Różnorodność i poziom wystąpień sprawiły, że uczestnicy z łatwością odnajdywali interesujące ich tematy, z drugiej zaś strony z trudnością dokonywali wyboru referatu, ze względu na równie interesujące propozycje prezentowane w tym samym czasie w sąsiednich sesjach.

Wystąpienia konferencyjne zostaną wkrótce opublikowane w specjalnej monografii, nakładem Instytutu Badawczego Leśnictwa . Szczegółowy program konferencji wraz z udostępnionymi przez prelegentów prezentacjami jest dostępny w witrynie konferencyjnej na stronie .

 

Sesja terenowa

 

Drugi dzień konferencji miał charakter sesji terenowej, która odbyła się w Kampinoskim Parku Narodowym. Celem sesji było pokazanie funkcjonowania parku narodowego w warunkach silnej antropopresji, angażowania społeczności lokalnej w zarządzanie obszarem, przeciwdziałania i rozwiązywania konfliktów, edukacji ekologicznej oraz udostępniania obszaru.

Program wyprawy obejmował wizytę w siedzibie KPN w Izabelinie, skąd uczestnicy udali się do wysuniętych na zachód części parku, gdzie obserwowali unikalne wydmy śródlądowe, torfowiska, łąki niżowe i olsy. Wyprawa zakończyła się w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.

Liczba wyświetleń: 191

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.