Aktualności

Marszałek w Radzie Muzeum Getta Warszawskiego

2019.10.21 15:00 , aktualizacja: 2019.10.21 15:57

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Nominację do Rady Muzeum...

Marszałek Adam Struzik odebrał z rąk dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Alberta Stankowskiego nominację do Rady Muzeum Getta Warszawskiego.

 

Do Rady Muzeum Getta Warszawskiego powołano osoby różnych narodowości – Polski, Niemiec, Izraela, USA i Australii. Są wśród nich ocaleni z zagłady oraz ich potomkowie. W skład rady, oprócz marszałka Adama Struzika, zostało powołanych jeszcze 14 osób: Colette Avital, Michael Schudrich, Małgorzata Naimska, Artur Hofman, dr Jan Kutnik, Irene Kronhill-Pletka, Anna Stupnicka-Bando, Gideon Nissenbaum, Barbara Blumenthal, Marian Turski i Wacław Kornblum, Abraham Foxman, bp Mieczysław Cisło oraz wiceminister Sellin. Przewodniczącym został Michael Schudrich. Kadencja członków rady muzeum trwa cztery lata, obecna obejmie lata 2019–2023.

– II wojna światowa wymogła na Polsce najwyższą ofiarę, złożoną z ludności cywilnej i żołnierzy, którzy ginęli, wierząc, że ich śmierć nie jest bezcelowa. To tragiczne karty naszej historii. Oddanie hołdu ofiarom tych bolesnych wydarzeń jest pięknym i wymownym gestem pamięci. Szczególnego znaczenia nabiera on w odniesieniu do wychowywania młodych pokoleń i wpajania im takich podstawowych wartości, jak patriotyzm, honor, braterstwo oraz służba drugiemu człowiekowi – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Misja Muzeum Getta Warszawskiego

Misją Muzeum, które utworzono w lutym 2018 r., jest upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim, jak również w innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Nie zabraknie też informacji o innych tragicznych wydarzeniach niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Siedzibą Muzeum został zrewitalizowany budynek dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów, który Samorząd Województwa Mazowieckiego w październiku 2018 r. wydzierżawił  Muzeum na 30 lat. Placówka – w jak najbardziej wszechstronny i autentyczny sposób – będzie pokazywać historie ludzi zmuszonych do życia w getcie. Wystawa stała, prezentowana w Muzeum, będzie wyjątkowa. Zostaną na niej zaakcentowane dylematy i osobiste tragedie osób, które przeżyły dramat zamknięcia w getcie. Zwiedzający poznają też okoliczności, które wpłynęły na różnorodne reakcje ludności Warszawy na ówczesne wydarzenia.

 

Liczba wyświetleń: 248

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.