Aktualności

Szpital na Niekłańskiej z dużym dofinansowaniem

2019.10.22 12:25

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem Decyzją Zarządu Województwa...
  • Dyrektor podpisuje umowę Dyrektor Szpitala...
  • Moment podpisania umowy Umowę podpisała członek...

Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zainwestuje fundusze unijne w budowę nowego systemu kogeneracyjnego, tj. wytwarzającego w skojarzeniu energię cieplną, elektryczną oraz chłód na potrzeby szpitala.

 

Oszczędnie…

Dzięki tej inwestycji szpital rocznie zaoszczędzi 130 tys. zł. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 1,7 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014–2020. Całkowita wartość inwestycji to blisko 2,2 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie Małgorzata Stachurska-Turos.

 

Dzięki środkom unijnym w warszawskim szpitalu dziecięcym na Niekłańskiej powstanie nowy system kogeneracyjny. Instalacja będzie wytwarzać w skojarzeniu energię cieplną, elektryczną oraz chłód na potrzeby placówki. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzony zostanie remont i dostosowanie pomieszczeń pod budowę systemu kogeneracyjnego. W tym m.in. przebudowana będzie istniejąca infrastruktura techniczna, tj. przewody i urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe, telekomunikacyjne i włókien światłowodowych. Środki z UE pomogą w zakupie i montażu sprzętu oraz wyposażenia. Układ będzie zasilany w paliwo gazowe i zsynchronizowany z siecią zakładu energetycznego.

 

Zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji zwiększy efektywność energetyczną budynków szpitala, a co za tym idzie obniży koszty zakupu energii elektrycznej i cieplnej.

 

… i ekologicznie

Realizacja inwestycji przyczyni się także do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery.

 

– Wszelkie działania i inicjatywy mające poprawić warunki ekologiczne w najbliższym otoczeniu są niezwykle cenne. Jedną z nich jest wykorzystanie procesu kogeneracji – dość taniego, wymagającego mniejszego niż inne technologie zużycia paliwa, a przez to korzystnego pod względem ekologicznym. W polityce ekologicznej w najbliższej przyszłości trzeba stawiać nie tylko na odnawialne źródła energii, ale także na korzystanie właśnie z gazu ziemnego, który jest paliwem ekologicznym, jednym z najczystszych nośników energii  – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 384

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.