Aktualności

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działa już 100 lat

2019.10.23 09:40 , aktualizacja: 2019.10.23 10:19

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek stoi bokiem i wyciąga ręce w kierunku stojącej przed nim małej dziewczynki. Bierze z jej rąk czerwoną różę. Przy nich stoi starszy pan z pamiątkowym medalem w ręku. Marszałek Adam Struzik z...
  • Marszałek stoi przy mównicy, obie ręce opiera o pulpit. Zdjęcie z dołu Wierzę, że kolejne...
  • Marszałek pochyla się nad stołem, na którym jest rozłożony sztandar. W prawym ręku trzyma młotek, który przykłada do drzewca sztandaru W sztandar stowarzyszenia...
  • Prezes mazowieckiego...
  • Uroczystość stała się też...

Najstarsze w Polsce stowarzyszenie działające na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzicom, czyli Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, obchodziło swój setny jubileusz. W uroczystościach udział wziął marszałek Adam Struzik, który objął obchody jubileuszowe honorowym patronatem.

 

– Już od wieku Towarzystwo spełnia swoją misję, którą jest zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju i równych szans życiowych – szczególnie prawa do godnych warunków życia, wychowania i edukacji. Doceniam bardzo istotny wkład Towarzystwa w podnoszenie świadomości społecznej na temat norm chroniących najmłodszych i ich potrzeb. Wierzę, że kolejne inicjatywy, podejmowane przez TPD, będą umacniały przekonanie, że poszanowanie dla praw dziecka jest w naszym kraju powszechnym standardem i obowiązkiem każdego dorosłego – mówił marszałek Adam Struzik.

Z okazji tak wielkiego jubileuszu w sztandar stowarzyszenia pamiątkowy gwóźdź wbił m.in. marszałek Adam Struzik. Uroczystość stała się też okazją, aby podziękować i uhonorować zasłużonych działaczy i pracowników. Towarzystwo przygotowało również specjalnie na to wydarzenie wystawy „W służbie dzieci i młodzieży. 100-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci”, „Aleksander Landy i jego pionierska działalność na warszawskim Żoliborzu” oraz „Prace plastyczne wykonane z okazji 100-lecia TPD”. Można również było kupić ciekawe prace na kiermaszu wyrobów osób niepełnosprawnych oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy oraz wysłuchać muzyki w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

 

Wiek działalności TPD

Towarzystwo działa od 1919 r. Wtedy to przy Centralnym Komitecie Wykonawczym Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) powstał Robotniczy Wydział Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim. Był to początek działalności RTPD w Warszawie i kraju. Towarzystwo jest kontynuatorem myśli społecznej i pedagogicznej swych poprzedników: Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jest ich następcą prawnym oraz korzysta z ich doświadczeń i dorobku. Głównym celem tego ruchu jest troska o prawa, jakość warunków życia, wychowania i edukacji dziecka, jego wszechstronny rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo, podmiotowość i godność, równość szans życiowych. Organizuje domy dziecka, zakłady wychowawcze, biblioteki, czytelnie, prowadzi przedszkola, ogniska dziecięce, ogniska dla młodzieży szkolnej, sanatoria, zakłady leczniczo-wychowawcze, zakłady dla dzieci upośledzonych, kluby i kolonie.

 

Znani członkowie TPD

Towarzystwo powstało z inspiracji Stefanii Sempołowskiej, znanej działaczki społecznej, pedagoga, publicystki i pisarki, która zaproponowała, aby PPS do programu swej działalności włączyła walkę o lepszy los dla dzieci robotniczych. Jednym z ważniejszych działaczy TPD był Tomasz Arciszewski, premier rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie, swój ogromny wkład w rozwój organizacji miała również siostra Marii Skłodowskiej-Curie – Bronisława Skłodowska-Dłuska. Działaczką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci była również Maria Kownacka, autorka książek dla dzieci, twórczyni Plastusia.

Liczba wyświetleń: 420

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.