Aktualności

Ewakuacja zbiorów w sierpeckim muzeum? To tylko ćwiczenia

2019.10.25 11:55 , aktualizacja: 2019.10.25 13:13

Autor: Zbigniew Turek (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • jeden z budynków na terenie sierpeckiego muzeum Muzeum Wsi Mazowieckiej w...
  • uczestnicy spotkania siedzą w ławkach na sali konferencyjnej pod wykładu teoretycznego Przed ćwiczeniami cześć...
  • dwóch pracowników muzeum niesie, odpowiednio zabezpieczony,  jeden z eksponatów Ćwiczenia sprawdzające...

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przeprowadzono częściową ewakuację zbiorów muzealnych. To na szczęście tylko ćwiczenia sprawdzające przygotowanie placówki do realizacji zadań obronnych.

 

Pracownicy muzeum, zgodnie z posiadanymi dokumentami planistycznymi, zaprezentowali procedury obowiązujące w trakcie ewakuacji różnego typu zabytków ruchomych (meble, rzeźby, obrazy), sposoby ich pakowania oraz transportu do wyznaczonego miejsca ewakuacji. Zaprezentowano rolę poszczególnych działów muzeum w procesie przygotowania do ewakuacji zbiorów i w kolejnych etapach jej przeprowadzania. Zwrócono także uwagę na właściwe oznakowanie obiektów muzealnych symbolem ochrony określonym w Konwencji haskiej z 1954 r. (Konwencja o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, podpisana w Hadze dnia 14 maja 1954 r.).

 

W części praktycznej ćwiczenia wzięli udział dyrektorzy jednostek kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zajęcia przeprowadzono w ramach samorządowego ćwiczenia wojewódzkiego MAZOVIA-2019 przygotowanego przez Biuro Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego UMWM w Warszawie we współpracy z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Sierpecki skansen

To miejsce wyjątkowe. Można tu nie tylko odbyć swoistą podróż w czasie i poznać staropolskie tradycje, ale też wypocząć i w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny z rodziną. Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX w. Sierpeckie muzeum to nie tylko skansen i ratusz, ale również Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – oddział MWM w Sierpcu.

 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, by być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami.

Liczba wyświetleń: 251

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.