Aktualności

Trzech kandydatów na jedno miejsce do sejmiku młodzieżowego

2019.11.05 14:15 , aktualizacja: 2019.11.05 15:17

Autor: oprac., Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Młoda dziewczyna o jasnych długich włosach siedzi i gestykulując rękami, wskazuje na prawo. Przed nią siedzi inna dziewczyna - widać tylko długie ciemne włosy. Za sofą stoi, opierając się o oparcie chłopak i trzecia dziewczyna Inicjatywa jest odpowiedzią...

Skończyła się już ocena formularzy zgłoszeń do Sejmiku Młodzieżowego Województwa Mazowieckiego. O 51 mandatów walczy aż 197 osób. Do rozmów kwalifikacyjnych, zaplanowanych na 18–22 listopada zaproszone zostaną 102 osoby.

 

Zgłoszenia kandydatów można było przesyłać do 25 października. Do odpowiedzialnej za realizację tego projektu Fundacji „Civis Polonus” wpłynęło 197 zgłoszeń, a mandatów jest tylko 51.  

 

Siedem okręgów wyborczych

Województwo podzielone zostało na siedem okręgów. Najwięcej zgłoszeń – 56 – wpłynęło z okręgu 4, który obejmował miasto Płock oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znalazł się okręg 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński) – z którego zgłosiło się aż 41 kandydatów. Dobrze wypadł też okręg 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski). Co ciekawe, o stanowiska radnych ubiegało się 71 kobiet i 114 mężczyzn.

 

Co dalej?

Wojewódzka Komisja Wyborcza do 15 listopada wyłoni kandydatów do II etapu rekrutacji, czyli rozmów rekrutacyjnych. Zaproszeni na nie zostaną kandydaci w liczbie odpowiadającej dwukrotności mandatów przypadających na okręg (oznacza to, że o jeden mandat będą walczyć dwie osoby). Rozmowy będą prowadzone od 18 do 22 listopada przez członków okręgowych komisji wyborczych (w składzie przedstawiciel Zarządu Województwa Mazowieckiego i przedstawiciel Fundacji). Listę radnych poznamy do 30 listopada. Pierwsza sesja już 12 grudnia na Placu Bankowym w Warszawie.

 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego

Inicjatywa jest odpowiedzią samorządu Mazowsza na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców regionu, którzy chcą brać sprawy we własne ręce. Będą mieli okazję głośno powiedzieć o sprawach nurtujących młodych, ale też zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę na temat samorządu terytorialnego na poziomie województwa. Uczestnictwo w obradach sejmiku młodzieżowego ma pobudzić młodych Mazowszan do większej aktywności obywatelskiej oraz włączenia się w działalność społeczną.

 

Więcej informacji jest dostępne na stronie www.dialog.mazovia.pl/mlodzi

 

Liczba wyświetleń: 387

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.