Aktualności

Pomoc dla osób po ostrych zespołach wieńcowych

2019.11.06 15:15 , aktualizacja: 2019.11.06 15:37

Autor: Ariel Kaniewski (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Na niebieskim tle jest złota linia serca, która przechodzi przez czerwone serce Prawie co drugi zgon w...

Zarząd Województwa Mazowieckiego wybrał 3 podmioty, które na Mazowszu będą realizować program kierowany do osób po ostrych zespołach wieńcowych. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych jest blisko 1,5 mln zł.

 

„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki wtórnej u osób po ostrych zespołach wieńcowych” w latach 2019–2022 realizować będą:

  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej;
  • Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej;
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

 

Choroby układu krążenia główną przyczyną zgonów

Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą pojedynczą przyczyną zgonów na świecie. Obecnie odpowiada za niemal 1,8 mln zgonów rocznie, co stanowi 20 proc. wszystkich zgonów w Europie. Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że w Polsce głównymi przyczynami zgonów są także choroby układu krążenia – prawie co drugi zgon jest powodowany tymi chorobami. Jednak porównując rok 2016 do roku 1992, śmiertelność z powodu chorób układu krążenia obniżyła się z poziomu 52 proc. do 43 proc.  

– Bardzo istotny wpływ na spadek natężenia zgonów, których przyczyną są choroby układu krążenia, ma poprawa leczenia choroby wieńcowej i jej następstw. Zwiększona świadomość znaczenia profilaktyki, dbałość o dobrą kondycję fizyczną oraz zmiana złych nawyków żywieniowych w kierunku diety bogatszej w warzywa i owoce przynosi wymierne skutki, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego typu programu na Mazowszu – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

W 2016 r. z powodu chorób układu krążenia na każde 100 tys. ludzi zmarło 365 osób – o 39 mniej niż w 2015 r. Mimo to liczba zgonów w wyniku tych chorób nadal jest bardzo wysoka. W Polsce nie ma nowoczesnego i zintegrowanego systemu kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej i wtórnej prewencji ostrych zespołów wieńcowych. Choć w wielu regionach kraju działają ośrodki, które prowadzą kardiologiczną rehabilitację szpitalną lub rehabilitację w oddziale dziennym, są znaczne różnice w dostępności do tego typu świadczeń pomiędzy poszczególnymi województwami. Również rozmieszczenie ośrodków jest całkowicie przypadkowe.

 

Ostry zespół wieńcowy

Określenie „ostry zespół wieńcowy” (OZW) obejmuje trzy różne, ostre manifestacje kliniczne choroby wieńcowej: zawał serca z uniesieniem odcinka ST, zawał serca bez uniesienia odcinka ST i niestabilną dławicę piersiową. Najczęściej OZW objawia się bólem w klatce piersiowej z typowym promieniowaniem, dusznością i nadmierną potliwością. U ludzi starszych, kobiet i chorych na cukrzycę mogą też wystąpić objawy nietypowe. Pojedyncze objawy kliniczne nie mogą posłużyć do rozpoznania u pacjenta OZW. Podczas pierwszego kontaktu medycznego powinien być zebrany dokładny wywiad, który może być przesłanką do rozpoznania OZW.

 

Zwiększyć dostępność pacjentów do specjalistycznej opieki

Osoby po ostrych zespołach wieńcowych powinny mieć zapewnioną specjalistyczną opiekę i taki właśnie jest cel „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki wtórnej u osób po ostrych zespołach wieńcowych”. Program zakłada przeprowadzenie działań edukacyjno-konsultacyjnych, które zapewnią opiekę nad uczestnikiem programu przez 12 miesięcy od wystąpienia u niego epizodu OZW. Opieka będzie obejmować: opracowania z uczestnikiem karty postępowania zdrowotnego, przeprowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych, konsultacje z lekarzem, konsultacje rehabilitacyjną, dietetyczną, wsparcie psychologiczne, regularny kontakt zdalny z uczestnikiem programu oraz kontakt osobisty uczestnika u realizatora programu. Program będzie też promować wiedzę o odpowiednich wzorców zachowań, tj. rzucenie palenia papierosów (w tym wyrobów elektronicznych) przez uczestników programu, podejmowanie aktywności fizycznej, spadek masy ciała, regularne stosowanie farmakoterapii oraz zmiana nawyków żywieniowych na prozdrowotne.

Liczba wyświetleń: 211

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.