Aktualności

O przyszłości OSP

2019.11.07 13:45 , aktualizacja: 2019.11.13 10:47

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Marszałek przemawia do mikrofonu Spotkanie odbyło się pod...
  • Druhowie w mundurach W spotkaniu, które odbyło...
  • Wicemarszałek wita uczestników Ze strażakami spotkał się...
  • Plansza prezentacji z tytułem strategii W siedzibie Urzędu...
  • Stoi przy stole konferencyjnym Przemawia rzewodniczący...
  • Ogólny widok na salę W siedzibie Urzędu...

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące założeń i zakresu prac nad Strategią Florian 2050. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

W spotkaniu, które odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, uczestniczyli druhowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i lokalni liderzy.

 

Strategia dla jutra

Strategia Florian 2050 zakłada przygotowanie spójnych działań dotyczących przyszłości OSP. Jej podstawowe wytyczne przedstawił przewodniczący Zespołu ds. Strategii Związku OSP RP Florian 2050  Marian Zalewski. Podczas spotkania dyskutowano o tym, jak Związek wygląda obecnie, jakie ma dokonania, i jaka będzie jego przyszłość za 5, 10 czy 30 lat. Wspólnie zastanawiano się, czego nie wolno utracić, co należy zmienić, dodać. Istotne jest pokazanie swego dorobku zilustrowanego przykładami inicjatyw od integracji lokalnej społeczności na rzecz budowy remizy, zakupu samochodu po współpracę krajową i zagraniczną. Przy okazji zaprezentowano dorobek całego związku i poszczególnych jednostek. Omówiono także obszary, w jakich współpraca druhów i samorządowców jest szczególnie cenna i owocna.

Uczestnicy byli zgodni co do tego, że w przyszłości bliższej czy dalszej siłą OSP będą, tak jak i dzisiaj, ich liderzy. Przy najbardziej zaawansowanej technice, istotą bezpieczeństwa będą ludzie. Historia wskazuje na niekwestionowaną rolę ochotników. Ważne więc, by ich wspierać, by tworzyć klimat dla ich samorządnej, samodzielnej ochotniczej aktywności. Każdy okres niesie za sobą nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. Prace nad strategią temu właśnie służą.

 

Wsparcie samorządu

O tym, że Samorząd Województwa Mazowieckiego zawsze wspierał i wspiera OSP, mówili wszyscy obecni. Wydatki podsumowali członkowie zarządu.

– W naszym budżecie zawsze staramy się wygospodarować środki dla mazowieckich OSP. W latach 2006–2018 wsparcie – około 82 mln zł – otrzymało ponad 3 tys. jednostek. Udało się je doposażyć w sprzęt specjalistyczny. Kupiliśmy łodzie motorowe i samochody pożarnicze. Doposażyliśmy jednostki także w agregaty prądotwórcze, motopompy, zestawy hydrauliczne oraz ratownictwa technicznego i medycznego, systemy powiadamiania i pompy pożarnicze. Warto też wspomnieć o umundurowaniu strażackim,  czy zakupie mniejszego sprzętu przeciwpożarowego – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

– W ubiegłym roku wygospodarowaliśmy środki także na remonty strażnic, które są często miejscem kultywowania tradycji i kultury. W 2019 r. w budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowaliśmy dla jednostek OSP 10 mln zł. Mam nadzieję, że pomoc finansowa samorządu Mazowsza jest cennym wsparciem w realizowaniu szlachetnej strażackiej misji – dodał wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Liczba wyświetleń: 486

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.