Aktualności
Rusza akcja samorządu województwa „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”
2019.11.13 13:45 , aktualizacja: 2019.11.14 14:07
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- O szczegółach akcji...
- Blisko 616 tys. zestawów...
- Nowe alkomaty dla Komendy...
- podręczne analizatory...
- Przedstawiciele samorządu...
- Ponad 5,5 tys. dzieci z...
Ponad 5,5 tys. dzieci z subregionu płockiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach promujących bezpieczne poruszanie się po drodze. Zakończył się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu płockiego brały w nim udział 24 osoby powyżej 55. roku życia. Wkrótce przeszkoleni zostaną także młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa razem z mazowieckimi WORD-ami.
Pod koniec sierpnia 2014 r. zmieniły się przepisy – każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, które zapewnią jego widoczność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Mazowszan, samorząd województwa ruszył wówczas z akcją edukującą dorosłych i dzieci. Prowadzona była wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.
– Świadomość noszenia odblasków rośnie. Po wielu latach naszej akcji możemy powiedzieć, że ludzie zaczęli dostrzegać, że nawet mały element odblaskowy ma znaczenie. Widać to szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży – coraz chętniej zabierają elementy odblaskowe w drogę do szkoły. Mamy w tym swój udział i to niemały. Od kilkunastu lat prowadzimy w szkołach zajęcia edukacyjne, uczymy podstaw pierwszej pomocy oraz jak bezpiecznie zachować się na drodze. Tylko dzięki naszej ostatniej akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” ponad pół miliona młodych ludzi zostało wyposażonych w odblaski. I z satysfakcją zauważam, że widzę te nasze elementy na mazowieckich drogach – podkreśla marszałek Adam Struzik.
„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”
Trwająca od 5 lat kampania ma nie tylko charakter informacyjny. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach.
W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie płockim 2345 uczniów: 279 z Sannik (pow. gostyniński), 154 z Nowej Góry (pow. płocki), 162 z Pacyny (pow. gostyniński), 163 z Brudzenia Dużego (pow. płocki), 210 z Proboszczowic Starych (pow. płocki), 587 z Płocka, 193 z Wyszogrodu (pow. płocki), 161 z Zawidza Kościelnego (pow. sierpecki), 109 z Białotarsku (pow. gostyniński), 148 z Rościszewa (pow. sierpecki) i 179 ze Słubic (pow. płocki).
Nauka przez zabawę i ćwiczenia
Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych wszyscy uczniowie otrzymują zestawy zawierające elementy odblaskowe. Mają też okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny”, który obejmuje pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić.
Podczas zajęć dzieci i młodzież mają okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest on zainstalowany w specjalistycznym samochodzie typu Furgon Max. To typowa nauka przez zabawę, bo symulator cieszy dzieci, ale też daje im praktyczną możliwość zweryfikowania wiedzy w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy, dzięki czemu uczniowie mogą skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa (np. oświetlenie roweru).
Czas na pierwszaki i przedszkolaki
Aby poszerzyć krąg odbiorców, a przede wszystkim nie zostawić żadnego młodego Mazowszanina bez wiedzy i wyposażenia, w 2017 r. stworzono dodatkową kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Uczniowie pierwszych klas na Mazowszu otrzymują wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe: zawieszki, które można przypiąć do plecaka lub ubrania, opaska odblaskowa oraz opaska LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. Organizowane są również spotkania z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci. W subregionie płockim w ubiegłym roku szkolnym spotkania odbyły się w 151 szkołach podstawowych, dzięki czemu 4720 pierwszoklasistów otrzymało zestawy BRD.
Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostają maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę. Ubiegły rok szkolny w subregionie płockim to 4910 wyedukowanych przedszkolaków. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku zorganizował już 134 spotkania, w których wzięło udział 2434 pierwszoklasistów i 1125 przedszkolaków. Na terenie subregionu płockiego do przedszkoli przekazano 45 węży odblaskowych.
Do końca roku planowane jest odwiedzenie jeszcze 8 szkół i przedszkoli na terenie miasta Płock i udział około 1300 dzieci.
Pokora przede wszystkim – szkolenia dla seniorów i młodych kierowców
W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – osoby w wieku 18-24 lata. Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych im na terenie Toru Modlin. Szkolenia seniorów już za nami. Pod koniec listopada swoje umiejętności za kierownicą sprawdzą młodzi kierowcy.
– Bardzo często wydaje się nam, że jako doświadczanych kierowców, nic na drodze nas nie zaskoczy. Niestety, nic bardziej mylnego. Ostatnio coraz częściej słyszymy w mediach doniesienia o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.
Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W praktyce kierowcy sprawdzają, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy.
Program powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 50 z subregionu płockiego. Pod koniec listopada zakończą się szkolenia dla osób w wieku 18–24 lata. Ogólnie weźmie w nich udział ponad 300 młodych kierowców, z czego 29 z subregionu płockiego.
Stop pijanym kierowcom
Dla zwiększenia efektywności działań realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w obszarze promocji bezpieczeństwa publicznego oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, komendy policji z terenu województwa mazowieckiego będą wyposażone w podręczne analizatory wydechu do badania trzeźwości kierowców. Nowe alkomaty otrzymali już mundurowi z płockiej komendy, które wręczyli marszałek Adam Struzik i Sekretarz Województwa - Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Kuliński.
Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2018 r. uczestnicy ruchu drogowego, będący pod wpływem alkoholu spowodowali ponad 2100 wypadków, w których zginęło 266 osób, a rannych zostało blisko 2500.
Województwo mazowieckie zakupiło 22 alkomaty, które trafią do komend powiatowych i miejskich policji. Funkcjonariusze będą mogli sprawniej i efektywniej pełnić swoje obowiązki oraz lepiej dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Trzy wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe – Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa „FENIKS”, Fundacja „Mocni Mocą Nadziei”, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Nasze Zatorze podejmują w 2019 r. na terenie subregionu płockiego działania publiczne dotyczące bezpieczeństwa. Obejmą one w sumie około 1500 osób, w tym 170 po 55 roku życia.
Otrzymane z samorządu Mazowsza środki organizacje pozarządowe przeznaczają m.in. na wyposażanie mieszkańców subregionu w elementy odblaskowe, organizowanie konkursów, pikników i festynów o tematyce bezpieczeństwa, warsztatów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (brd), ochrony przeciwpożarowej, ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej czy udostępnianie symulatorów podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa (symulator dachowania, alkogogle, symulatory zderzeń, symulator czasu reakcji (refleksomierz), symulator wystrzału poduszki powietrznej).
Liczba wyświetleń: 380
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.