Aktualności

Co wiemy o Konstytucji?

2019.11.18 09:55 , aktualizacja: 2019.11.21 12:37

Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • scenka rodzajowa wykonana Inscenizacje na żywo –...
  • występ uczennicy  jednej z gostynińskicvh szkół Śpiewająco młodzież z...
  • współne zdjęcie przedstawicieli świata polityki i nauczycieli gostynińskich szkół O najważniejszym akcie...
  • zwycięzcy konkursu wiedzy o konstytucji RP otrzymują nagrody Do zwycięzców trafiły m.in....

„Konstytucja przede wszystkim” – pod tym hasłem rywalizowali młodzi ludzie ze szkół z powiatu gostynińskiego w konkursie wiedzy o Konstytucji RP zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Gostyninie.

 

Wielki Finał Wiedzy o Konstytucji połączony z Powiatowym Świętem Niepodległości zorganizowano  w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie oraz Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. W zmaganiach konkursowych mogły też wziąć udział osoby dorosłe – w kategorii open – chcące sprawdzić swoją wiedzę na temat Konstytucji RP.

 

Inscenizacje na żywo, filmy wideo i teledyski – taką formę interpretacji wybranych artykułów Konstytucji RP wybrała młodzież z gostynińskich szkół. Na nurtujące pytania tematyczne odpowiadali obecni na miejscu przedstawiciele świata polityki. Marszałek Sejmu, będący jednocześnie Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego uchwalającego Konstytucję RP, opowiedział jak powstawał ten najważniejszy akt prawny. Podczas Debaty Konstytucyjnej dyskutowano o tym, czym jest dla obywateli Konstytucja i jakie znaczenie ma ona w praktyce. Ideą spotkania było pokazanie w ciekawy i przystępny sposób, że Konstytucja ma bezpośredni wpływ na życie codzienne każdego z nas.

 

Uczestnicy testu wiedzy uhonorowani zostali nagrodami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Od gospodarza Mazowsza młodzież otrzymała też egzemplarze Konstytucji RP.

 

– Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za duże zaangażowanie. Gratuluję zwycięzcom i pomysłodawcom konkursu. Wierzę, że wiedza zdobyta przy okazji rywalizacji będzie wykorzystywana w praktyce i popularyzowana, byśmy zawsze pamiętali o naszych fundamentalnych prawach i obowiązkach zapisanych w Konstytucji RP – podsumował marszałek Adam Struzik.

 

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie.

 

 

Liczba wyświetleń: 213

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.