Aktualności

„Innowator Mazowsza” rozstrzygnięty

2019.11.20 13:20 , aktualizacja: 2019.11.20 15:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

 • Co roku dzięki konkursowi...
 • I nagrodę w kat....
 • Wyróżnienie dla firmy...
 • Firma Usarya Polska sp. z...
 • I nagroda w kat....

Samorząd Województwa Mazowieckiego nagrodził kreatywnych naukowców i firmy. Tytuły „Innowatora Mazowsza” zostały przyznane za nowatorskie rozwiązania z farmacji, kosmonautyki i lotnictwa, fotoniki i elektroniki czy rolnictwa. Dziś laureatom nagrody wręczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Konkurs „Innowator Mazowsza” wyłania nowe rozwiązania techniczne, organizacyjne czy marketingowe, które mają w sobie duży potencjał biznesowy. Podzielony jest na dwie kategorie. „Innowacyjny Naukowiec” to kategoria skierowana do młodych naukowców (w wieku do 39 lat) działających na mazowieckich uczelniach, którzy w ciągu ostatnich 3 lat uzyskali stopień doktora, a ich praca doktorska podejmowała temat innowacyjnych rozwiązań. Z kolei w kategorii „Innowacyjna Firma” mogły wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na Mazowszu, działają od najwyżej 6 lat, a w ciągu ostatnich 3 lat wprowadziły na rynek lub zastosowały w swojej działalności innowacyjne rozwiązania.

– Laureaci naszego konkursu są w pewnym sensie wizjonerami, którzy przy tworzeniu produktów i rozwiązań muszą przewidywać potrzeby danej branży. Wychodzą poza utarte schematy i udowadniają, że można realizować projekty poprawiające życie naszych mieszkańców – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W tym roku do konkursu wpłynęły 43 projekty: 23 w kategorii dla naukowców i 20 – dla firm. Spośród nich kapituła i eksperci wyłonili po trzech laureatów oraz przyznali wyróżnienia. Do zwycięzców trafiły nagrody finansowe przyznane przez samorząd Mazowsza. Uczestnicy otrzymali również liczne nagrody od partnerów konkursu, m.in.: voucher na udział w studiach podyplomowych, konsultacje merytoryczne dla firm z zakresu finansowania, marketingu, aspektów podatkowych, analiz strategicznych, dostęp do przestrzeni coworkingowych, możliwość prezentacji rozwiązań przed gronem inwestorów, konsultacje i doradztwo w zakresie przygotowywania pitchdecka inwestycyjnego firmy, promocję na międzynarodowych wystawach wynalazków i innowacyjnych technologii czy 6-miesięczny indywidualny mentoring biznesowy.

 

Najlepsi naukowcy:

 • I nagroda i 20 tys. złdr Urszula Piotrowska za pracę „Wielkocząsteczkowe nośniki peptydów przeciwdrobnoustrojowych – synteza, badania strukturalne, fizykochemiczne i biologiczne”;
 • II nagroda i 15 tys. zł – dr Aleksandra Maria Krajewska za pracę „Modyfikacja struktur grafenowych do zastosowań w fotonice i elektronice”;
 • III nagroda 13 tys. złdr Paweł Surmacz za pracę „Doświadczalne badania procesu rozkładu 98% nadtlenku wodoru w kompozytowych złożach katalitycznych w układach wtryskowych silników rakietowych”.

 

Z uwagi na wysoki poziom zgłoszonych prac, w tej kategorii przyznano aż sześć równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je: dr Łukasz Piątek za pracę „Architektura budynków pływających: uwarunkowania i kierunki rozwoju w Polsce po roku 2000”, dr Arkadiusz Kuś za pracę „Aktywny tomograf holograficzny do pomiaru mikroobiektów biologicznych”, dr Aleksandra Waszczuk-Młyńska za pracę „Diagnostyka uszkodzeń układów płytowych i membranowych”, dr Edmund Kozieł za pracę „Patogeneza organów wegetatywnych śliwy i roślin testowych porażonych wirusem karłowatości śliwy (PDV)”, dr Marzena Barczuk-Falęcka za pracę „Znaczenie rezonansu magnetycznego serca w diagnostyce chorób serca i ocenie fizjologicznej adaptacji serca do wysiłków fizycznych u dzieci”, dr Katarzyna Pudzianowska za pracę „Projektowanie architektury informacji platform mobilnego handlu elektronicznego”.

 

Najlepsze firmy:

 • I nagroda i 30 tys. złKF Niccolum sp. z o.o. za opracowanie technologii otrzymywania substancji chelatujących jony chromu i kobaltu, opartej na syntezie aktywnych biopolimerów, mającej zastosowanie w kremie dla osób z alergią kontaktową na metale takie jak nikiel, chrom i kobalt;
 • II nagroda i 20 tys. złRemmedVR sp. z o.o. za telemetryczną usługę terapii widzenia z użyciem wirtualnej rzeczywistości;
 • III nagroda i 15 tys. Usarya Polska sp. z o.o. za nowatorską maszynę do zbierania kamieni Husarya SCS.

 

W tej kategorii kapituła również przyznała równorzędne wyróżnienia dla firm: SOLHOTAIR sp. z o. o. za wysokowydajne (efektywność 83%) powietrzne panele solarne do wytwarzania energii grzewczej o uniwersalnym zastosowaniu, 3D Motion Controls sp. z o. o. za kontroler 3D - narzędzie ułatwiające pracę w 3D, które jest bezprzewodowe oraz posiada możliwość badania ruchu dłoni, co pozwala na znacznie łatwiejszy i bardziej intuicyjny sposób projektowania trójwymiarowego, Sygnis New Technologies sp. z o.o. za ekologiczne słomki wielokrotnego użytku drukowane 3D, Pergamin sp. z o.o. za system do zawierania i zarządzania umowami online, DoxyChain – Piotr Żelazko za narzędzie do tworzenia, kontroli obrotu, odwoływania, a także przechowywania dokumentów.

 

Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerami XI edycji konkursu są: Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Koleje Mazowieckie, m.st. Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, YouNick sp. z o.o., Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Agencja Promocyjna INVENTOR sp. z o.o, AgriTech Hub, Fundacja MOST, Youth Business Poland.

 

 

Liczba wyświetleń: 596

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.