Aktualności

Akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w subregionie radomskim

2019.11.22 13:00 , aktualizacja: 2019.11.27 11:02

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • współne zdjęcie przedstawicieli samorządu Mazowsza i dzieci z radmomskich szkół Prawie 14 tys. dzieci z...
  • scenka rodxajowa o bezpieczeństwie przedstawiana przez radomskie przedszkolaki ora pierwszaki Pierwszaki i przedszkolaki...
  • siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu Przedstawiciele samorządu...

Ponad 14 tys. dzieci z subregionu radomskiego weźmie w tym roku szkolnym udział w zajęciach o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Kończy się też pilotażowy program szkoleń na Torze Modlin. Z subregionu radomskiego brało w nim udział 71 osób powyżej 55. roku życia oraz 60 w wieku 1824 lata. To tylko część z działań prowadzonych przez samorząd województwa razem z mazowieckimi WORD-ami.

 

Pod koniec sierpnia 2014 r. zmieniły się przepisy – każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, które ułatwią jego widoczność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo Mazowszan, samorząd województwa ruszył wówczas z akcją edukującą dorosłych i dzieci. Prowadzona była wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

 

– Noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu jest wręcz koniecznością. Szczególnie narażone na zagrożenia drogowe są dzieci i młodzież. To bardzo liczna grupa, która każdego dnia pokonuje drogę z domu do szkoły i z powrotem, często w pobliżu ruchliwych tras. Namawiamy, by elementy odblaskowe były stale doczepione do ubrań zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność na drodze jest niewielka, musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

Trwająca od 5 lat kampania nie ma tylko charakteru informacyjnego. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach.

 

– Ta akcja od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, uczą się zasad poruszania na drodze i pierwszej pomocy medycznej. Co ważne, coraz chętniej także noszą elementy odblaskowe. Tylko od początku tego roku szkolnego wyposażyliśmy w nie już ponad 25 tysięcy dzieci z całego Mazowsza – podkreśla radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

 

W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie radomskim 3540 uczniów: 1203 z Radomia, 222 z Rusinowa (pow. przysuski), 195 z Tczowa (pow. zwoleński), 168 z Odrzywołu (pow. przysuski), 205 z Sienna (pow. lipski), 150 z Przybyszewa (pow. białobrzeski), 232 z Bukówna (pow. białobrzeski), 88 z Kowalkowa (pow. zwoleński), 224 z Gozdu (pow. radomski), 172 z Odechowa (pow. radomski), 173 z Kuczek-Kolonii (pow. radomski), 175 z Grabowa nad Pilicą (pow. kozienicki), 127 ze Stromca (pow. białobrzeski) i 206 z Goszczyna (pow. grójecki).

 

Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych, każdy uczeń jest wyposażany w zestaw zawierający elementy odblaskowe. Spotkania to także czas nauki przez zabawę i ćwiczenia. Uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest też projekcja edukacyjnego filmu „tak, chcę być bezpieczny”, który obejmuje pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić.

Dzieci i młodzież mają także okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest on zainstalowany w specjalistycznym samochodzie typu Furgon Max. To typowa nauka przez zabawę, bo symulator cieszy dzieci, ale też daje im praktyczną możliwość zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza tym samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy, dzięki czemu uczniowie mogą skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa (np. oświetlenie).

 

Czas na pierwszaki i przedszkolaki

W subregionie radomskim w ubiegłym roku szkolnym spotkania odbyły się w 120 szkołach podstawowych, dzięki czemu 4570 pierwszoklasistów otrzymało zestawy BRD.

Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostawały maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę. Ubiegły rok szkolny w subregionie radomskim to 3625 wyedukowanych przedszkolaków. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu zorganizował już 67 spotkań, w których wzięło udział 975 pierwszoklasistów i 2117 przedszkolaków. Na terenie subregionu radomskiego do przedszkoli przekazano 40 węży odblaskowych.

Do końca roku planowane jest przekazanie 4250 zestawów G dla pierwszoklasistów z 125 szkół5000 maskotek dla przedszkolaków i 100 węży do 100 placówek.

 

Pokora przede wszystkim – szkolenia dla seniorów i młodych kierowców

W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata. Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych na terenie Toru Modlin. W tym roku z subregionu radomskiego swoje umiejętności doszkalało 71 osób powyżej 55. roku życia oraz 60 w wieku 18–24 lata.

 

– Zainteresowanie tego typu szkoleniami jest bardzo duże. To bardzo dobrze, że kierowcy chcą sprawdzać swoje umiejętności i chcą się doszkalać. Ten projekt to nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim nauka w praktyce, na specjalnym torze, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów – podkreśla dyrektor WORD w Radomiu Marcin Ciężkowski.

 

Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W praktyce kierowcy sprawdzają, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy.

Program powstał z inicjatywy samorządu Mazowsza. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin. W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 71 z subregionu radomskiego oraz 300 młodych kierowców, w tym 60 z subregionu radomskiego.

 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Trzy wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe – Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-krajoznawczego w Lipsku, Automobilklub Radomski i Powiatowe WOPR podejmują w 2019 r. na terenie subregionu radomskiego działania publiczne dotyczące bezpieczeństwa. Obejmą one w sumie około 3200 osób, w tym 85 po 55 roku życia.

Otrzymane z samorządu Mazowsza środki organizacje pozarządowe przeznaczają m.in. na wyposażanie mieszkańców subregionu w elementy odblaskowe, organizowanie konkursów, pikników i festynów o tematyce bezpieczeństwa, warsztatów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (brd), ochrony przeciwpożarowej, ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej czy udostępnianie symulatorów podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa (symulatorów zderzeń, dachowania, alkogogli, jazdy na jednośladzie, poślizgu kontrolowanego).

Liczba wyświetleń: 293

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.