Aktualności

Zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Bieżuniu odzyska dawną świetność

2019.11.22 13:55 , aktualizacja: 2019.11.22 15:16

Autor: Opr. na podst. mater. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Pałac w Bieżuniu. Zabytkowy...
  • W latach 1776–78 obradowała...
  • Akt notarialny w sprawie...
  • Akt notarialny podpisują...
  • Akt notarialny podpisują...
  • Pomimo złego stanu...

Samorząd Mazowsza inwestuje w gruntowną rewitalizację zabytkowego Pałacu Zamoyskich w Bieżuniu (pow. żuromiński). Odrodzi się zaniedbany przez lata zabytkowy zespół pałacowy – w przyszłości tętnić będzie w nim życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego, który postanowił zakupić nieruchomości. 22 listopada w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu akt notarialny w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz pełnomocnicy właścicieli.

 

W spotkaniu wzięli także udział: dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury UMWM Katarzyna Wieczorek oraz samorządowcy.

 

– To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo złego stanu technicznego, podjęliśmy decyzję o jej zakupie. Przed nami wiele pracy. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji dawny Pałac Zamoyskich powróci z nowym rozmachem na kulturalną mapę Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Bogata historia

 

Nieruchomość zlokalizowana jest w odległości ok. 500 m na północ od centrum miasta Bieżunia, w rozwidleniu rzeki Wkry i jej dopływu rzeki Luty. Historia dworku sięga XV w. Wówczas był to piękny, drewniany pałac obronny, który w XVI w. został zastąpiony murowanym, z rozbudową do formy renesansowego dworu obronnego. Przed potopem szwedzkim ponownie rozbudowywany, aby w jego czasie ulec zupełnemu zniszczeniu. Pod koniec XVII w. dwór uległ rozbudowie w formach późno barokowych. Wiek XVIII to okres panowania we dworze rodziny Zamoyskich. W latach 1776–78 obradowała tu Komisja Praw z Józefem Wybickiem i Stanisławem Staszicem, z udziałem Andrzeja Zamojskiego, współtwórcy Konstytucji 3 Maja. Dwór do chwili obecnej zmieniał właścicieli wiele razy. Po odzyskaniu niepodległości nieruchomość wraz z przyległymi gruntami przejął Skarb Państwa. W 1991 r. nieruchomość została sprzedana właścicielom prywatnym. Dziś jest w złym stanie technicznym, teren wokół jest zaniedbany i zachwaszczony, a budynki zdewastowane. Teren nieruchomości wykazuje cechy parku z istniejącym starodrzewem (głównie olsza czarna, jesion, wiąz, lipa, grab). Zespół pałacowy składa się z trzech obiektów: pałacu (3 kondygnacje), oficyny I oraz oficyny II (Arianki). Nie posiadają one nawet otworów okiennych czy drzwiowych, a pokrycie dachowe wymaga generalnego remontu. Pomimo złego stanu technicznego budynki zachowały swój zabytkowy charakter. Pałac oraz oficyna I wykazują potencjał adaptacyjny na obiekty komercyjne czy kulturalne. Istniejące otoczenie o charakterze parku wzbogaca potencjał inwestycyjny nieruchomości.

 

Synteza historycznych tradycji z nowoczesnością

 

– Nasze zabytki są na wagę złota, dlatego musimy o nie dbać. Pałac niszczeje, a my chcemy go uratować. Stworzymy tam wyjątkowe centrum muzealniczo-kulturalne, które będzie dumą regionu i całego Mazowsza – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Pałac w Bieżuniu zostanie wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po generalnej rewitalizacji powstanie Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej. Organizowane będą tam – skierowane do lokalnej społeczności a także do szerokiego grona turystów – wystawy i konferencje, występy artystyczne, warsztaty. Przestrzeń wokół nieruchomości dostosowana zostanie do organizacji imprez plenerowych. Dodatkowo stworzone tam będzie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencjami, restauracją i kawiarnią.

Liczba wyświetleń: 1117

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.