Aktualności
25 listopada – Dzień Kolejarza
2019.11.25 10:50
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Praca kolejarza to wymagający zawód, bo wysokie są też oczekiwania pasażerów. Kolejarze muszą sprostać wielu niełatwym zadaniom, które czekają na nich każdego dnia. Zajęcie to wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.
Na pewno praca kolejarza wiąże się z koniecznością sprostania oczekiwaniom pasażerów. Dlatego ludzie wykonujący ten zawód muszą nie tylko mieć gruntowną, systematycznie aktualizowaną wiedzę, ale także odpowiednie cechy charakteru, jak ofiarność, siła woli i pełna gotowość do wypełniania swych obowiązków.
– 25 listopada pracownicy kolei obchodzą swoje święto. Kolejarzom oraz wszystkim zawodowo związanym z koleją życzę satysfakcji z pracy. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, dzięki Wam codziennie tysiące Mazowszan bezpiecznie dojeżdża do pracy i szkoły. Życzę pomyślności w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz wielu sukcesów zawodowych – życzył kolejarzom marszałek Adam Struzik.
Pracownicy Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Szybkiej Kolei Miejskiej czy – sięgających zasięgiem poza Mazowsze – Przewozów Regionalnych od wielu lat służą mieszkańcom naszego województwa. Dzięki nim tysiące ludzi codziennie ma zapewniony dojazd do pracy, uczelni, czy miejsc wypoczynku. Rozwinięta sieć połączeń kolejowych nie tylko zachęca do bycia użytkownikiem usług oferowanych przez koleje, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
Jak wynika z najnowszych badań – pokochaliśmy kolej. Świadczy o tym rekord popularności „Słonecznego”, czyli składu spółki samorządu Mazowsza – Koleje Mazowieckie. Z wakacyjnego połączenia Mazowsza z Pomorzem skorzystało w tym roku ponad 127 tys. osób. To więcej o około 5,5 tys. niż w ubiegłym roku. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna[i], ogólna liczba podróży koleją, jaka przypadała na jednego mieszkańca w województwie mazowieckim w 2018 r., to 18,2. W tym rankingu wyprzedziło nas tylko pomorskie z wynikiem 24,8. Na trzecim miejscu znajduje się dolnośląskie – 9,4. Najrzadziej pociągami poruszają się mieszkańcy podlaskiego – 1,9. Średnio na Polaka w ub.r. przypadało 8,1 podróży koleją, a mieszkańców krajów europejskich – 20,3.
[i] Krzysztof Śmietana, Kolejowa Polska A i B, Dziennik Gazeta Prawna z 23.10.2019 r.
Liczba wyświetleń: 295
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.